rozhovor se skupinou The Karnsteins

rozhovor se skupinou The Karnsteins
Slovensko / Itálie

za kapelu odpovídá Marc B.  Karnstein

Alan – Ahoj, trochu mimožánry. Tak trochu historie o kapele nám sem dej.
Marc B.  Karnstein – Ahoj. Nie je problém. So spevákom Harveym sme fandovia horror punku a dlhšiu dobu sme chceli spraviť aj niečo takéto. Postupne pri mojej vyťaženosti som nejak na to zabúdal a jedného dňa mi Harvey volá.  Akurát , ako som stál v knihkupectve a vyberal si nejakú zásobu noviniek a on že má skvelého basáka a je to Talian. Ja na to a kam? Do akej kapely?  Mi to vysvetlil a ja hneď zvoleja a ja mám gitaristu. No nemal som nikoho a až doma som vymyslel, že to musí byť jednoznačne Janko a.k.a. Johann, s ktorým sa mi vždy hralo strašne dobre. Takže vznikla prvá zostava Harvey, Johann, Domenico a ja. Skúšali sme od augusta 2014. Ja som skoro hneď zabookoval koncert na Halloween toho roku a nakoniec sme tam už hrali väčšinu prvej platne. Kreatívne sme doslova explodovali. Hlavne Janko s Harveym. V novembri 2014 sme natočili už prvé single a prvý album. V 2015 sa náš track objavil v hororovom filme Romana Vojkúvku – Escort. Domenico odišiel v 2015 a na jeho miesto prišiel Radko. Postupne vyšli v elektronickej forme tri single a z technických príčin debut FUNNY SONGS ABOUT MORBID THINGS až v roku 2018 a na neho nám spravil obal legendárny ilustrátor Juro Maxon.  Hrali sme kade tade a s úspechom aj vonku. CD sa objednávajú z celého sveta a recenzie a rozhovory sme tiež už dávali aj na miesta, kde sme mysleli, že nikto nežije  V roku 2019 vychádza druhá platňa ROT AS FAST AS IT GETS! Opäť s obalom od Maxona. A ďalší song v ďalšom hororovom filme Příbuzenstvo. Dostali sme zmluvu s malým maďarským vydavateľstvom Kill This, u ktorého vyšiel v 2020 album FHTAGNTASTIC NECROPUNK s obalom od talentovanej Mirky Hudákovej. Počas Covid krízy sme odohrali málo koncertov, ale ten posledný na jeseň bol k výročiu 6 rokov, 6 týždňov a 6 hodín od vzniku The Karnsteins. :D Ten koncert sa nahral na živák. Ten pôjde von niekedy do leta. Žiaľ sa ukázalo, že to bol posledný koncert s Radkom, lebo tento fenomenálny basák a skvelý kamoš  kapelu v priateľskom duchu opustil zo súkromných dôvodov
 
Alan – V současnosti jste tedy Slovenská skupina z Bratislavy, s hosty? A nebo přesněji. Kdo v současnosti tvoří jádro skupimy a kdo je občasným hostem.
Marc B.  Karnstein – Harvey – spev, Johann – gitara a ja bubny. Nový basák sa zaškoľuje. Jeho meno zverejníme za pár týždňov. Je to náš dlhoročný kamarát a snáď najrýchlejší basák v chotári.  Super týpek a skvelý hráč. Moc sa na hranie s ním tešíme. Hostia na koncertoch sú rôzni. Najčastejšie Nina na saxík a určite ju zapriahneme ešte aj do piana.  Jane Razor hosťuje v duetoch s Harveym a potom máme hereckú výpomoc od kamoša Dana ako vlkodlaka, jazdievala s nami keď sa dalo aj chrlička ohňa Klára a dedo Mráz Ďuri, ktorého sme sa snažili vždy pobodať.  Keď pôjdeme do Talianska, tak si určite zas s nami zahrá aj zakladajúci člen Domenico.

Alan – Jana Razor opět hostem. Jaký máte vztah k této umělkyni? Protože krom vlastní kapely Jana hostuje i v jiných projektech.
Marc B.  Karnstein – Ja osobne Jane poznám od detstva. Sme vyrastali v jednom baráku a hrám s ňou prerušovane od 1998 roku. Všetci v kapele sme jej fandovia a je tradícia, že sa objaví na každej štúdiovej doske The Karnsteins. A ona je fanda náš, takže ju to moc baví. Dokonca koncert s nami bol jej prvý po materskej dovolenke.  

Alan – Vaše intenzita hraní? Když pominu loňské šílenství (2020), je jen občasné? Protože ty hraješ ve vícero kapelách. Takže vše dohromady je nemožné hrát 50 koncertů za rok.
Marc B.  Karnstein – No ono hrať 50 koncertov ročne je všeobecne pre undergroundovú kapelu dosť nemožné. Ale hráme koľko sa dá. My chceme hrať s plnou show vždy a tak je to teda drahé a produkčne náročné. Vláčiť sa minimálne v ôsmych ľuďoch, kostýmy, kulisy… Nie je to ľahké. Ale sú samozrejme koncerty, kde nám nedovolia skoro nič, tak sa len zmaľujeme. Ale neodmietneme žiadne vystúpenie. Má to silu aj bez divadla, oblievania krvou, privezenie spevaka v rakve a hádzania čriev a švábov do publika niekedy ani netreba.  Ale ono všetko je to len čierny a bláznivý humor, tak to máme v sebe aj bez bonusovej show.
 
Alan – Dostaneme se k zaměření hudby. Nespecifické. Co se mé osoby týče, tak pro mě best co hrajete je horror punk, a gothabilly. Takže teď jsem nastínil, že jste kapela s nevyhraněným zaměřením. O tomto bys asi měl říci trochu více.
Marc B.  Karnstein – No prvotný vplyv bol horror punk a mierne heavy metal. Postupne sa pridali gothic rockové, hard core, crust, D-Beat, thrash metal príchute. Ale primárne sa cítime horror punk. Každý z nás má úplne inú predstavu a spolu to spojíme do kompaktného celku. Ale čo nám pripadá , ako veľmi dôležité vo všetkých stránkach našej hudby je grotesknosť. Proste humor a nadhľad ponorený do temnoty. Nie tej prvoplánovej s hlbokými tónmi na lacných klávesoch.  My hlavne nechceme, aby si boli naše albumy podobné. A to sa nám darí. Vieš kto to hrá, ale minule to bolo iné a nabudúce to bude tiež iné. 
 
Alan – Jste as nejste známou kaperlou. Nevím přesně jak na Slovensku, ale v Česku toliko ne. Za sebou, řekněme 3 alba. Z toho ROT AS FAST AS IT GETS! Je asi albem nejkomplikovanějším.
Marc B.  Karnstein – Rot As Fast As It Gets aj vznikalo najdlhšie, tak sme to komplikovali nech sa nenudíme.  Naša popularita, nepopularita je u úzkeho kruhu poslucháčov. Táto horror punková subkultúra u nás a u Vás toľko nevystrkuje rohy, ale na druhú stranu sú to reakcie skutočne významné od ľudí čo si nás zamilovali. Čaká nás veľa práce a v dobe, keď sme sa mali posnúť ďalej začal rok 2020 a my sme ostali len piť pivo na spoločnom kapelnom facebookovom chate.  
 
Alan - FHTAGNTASTIC NECROPUNK poslední album, nebo mini album je pro mě více uchopitelné, právě ohledem na gothabilly, horror rock. Zde jste se opřeli o které zahraniční vzory? Misfits, Death Party UK, ......?
Marc B.  Karnstein – Áno vplyvy psychobilly sú tu jasné. A aj je melodickejší ako predchodca. Čo sa týka vplyvov kapiel, tak neexistujú. Misfits, keď sme zakladali kapelu áno. Ale len vtedy. Keď som začal viac pre The Karnsteins písať hudbu aj ja, tak som sa práve inšpiroval kvôli zvuku u metal kapiel čo nahrali punk dosku. Napríklad Sodom – Get What You Deserve, Impaled Nazarene – Rapture čí Latex Cult. Ale keď ja, alebo Janko píšeme muziku, tak nás inšpiruje spoločná radosť členov Karns z hrania tých pesničiek. EP Necropunk som napísal celé ja až na jeden song a mňa na neho inšpirovala životná pohodka čo som vtedy prežíval.  Keď ma niečo inšpiruje, tak je to skôr zvuk, ako hudba a žáner. A samotný život, aj keď spievame o morbídnych veciach. A to vo všetkom čo robím. 
Ako to robí Janko neviem a musím sa ho opýtať. Ale on je úžasný. On dokáže robiť aj na objednávku a niekedy mi doslova číta myšlienky. O Harveyho textoch sa ani nemusím vyjadrovať. Ten človek je prírodný úkaz. On píše rýchlosťou blesku a málokedy sa to musí prerábať. Obrovské plus pre každú kapelu.
 
Alan – Kde jste album natášeli, mixovali. Hosté? A nějaké perličky z natáčení?
Marc B.  Karnstein – Štúdio Shaark v Bzenci. Hostia Jane Razor sólo spev, Nina Ševcová na saxík a Vlado Harasník zbory. Perličky? Ono už je perlička, že sme došli v sobotu ráno a v nedelu večer sme finálnu verziu počúvali doma s papučami na nohách.  Robíme fakt rýchlo a vždy to máme nadupané. Ale samozrejme tam niečo pretieklo hrdlom pri práci aj pri sledovaní gore hororov v noci.  Aj moje obliatie sa sviečkovou stálo za to.  
 
Alan – Odezva na album? Jak na Slovensku, v Česku, a nebo i jinde po světě?
Marc B.  Karnstein – No výborná. Mám pocit, že táto melodickejšia verzia The Karnsteins u nás doma zabodovala viac ako tá HC/crustová pred rokom. Ale vo svete je to tak nejak jedno. Napísali o ňom aj v médiach o ktorých sa nám pred rokom mohlo len snívať. 
 
Alan – Bude i nějaké video – klip? A pokud ano tak na jakou skladbu?
Marc B.  Karnstein – Už sa mal točiť, ale vieme čo sa deje vo svete a komplikuje to všetko.  Bude sa točiť jednoduché video na Necropogo. Po prvý krát klip na pomalú pesničku.  
 
Alan – V Česku to snad vypadá na rozvolnění (no nevim, nevím) Jak Slovensko? A pokud ano, co plánujete? Kde hrát?
Marc B.  Karnstein – No budeme hrať všade. Vyberať si nemôžme, ale vlastne nechceme.  Máme plány tento rok vydať živák, split  CD s kapelou Drowning Charon a EP po slovensky. Takže je toho mraky. A treba to na koncertoch predať, takže snáď to bude kde a komu núkať. Ale nezáleží to na nás. Na to sú tu iní súdruhovia.  
 
Alan – Díky za rozhovor.
Marc B.K. – Aj my moc ďakujeme za podporu, ďakujeme a držte sa! Hlavne pevné zdravíčko, humor a nadhľad. Vypočujte The Karnsteins nech sa spolu zabavíme.  
 
https://bandzone.cz/_82271

 

Autor: Alan zveřejněno: 26.1.2021 přečteno: 63×