Rozhovor se skupinou Obereg

Rozhovor se skupinou Obereg
folk - metal Pohořelice

Alan – Ahoj, tak se nám představte? A kdy kapela vznikla?
Petr - Ahoj, kapelu jsme založili ve čtyřech členech, já, Víťa, Honza a Hoblajz. Hráli jsme několik let jen převzaté písničky, především pro radost a projekt Obereg byl dlouho pouze studiovou záležitostí. Pak ale jednou dozrál čas, to bylo tuším v době zpěváka Miry a začli jsme hrát svou vlastní tvorbu.

Alan – Vy jste se začali formovat v roce 2011, před Obereg jste hráli v čem?
Petr - Víťa k nám přišel rovnou ze soukromé hudební školy, Franta léta nikde nehrál, ale rychle se zas dostal do formy, Břeťa s Honzou si už pár kapel prošli, Hanka jako jediná má konzervatoř a já jsem začal s bicíma úplně od nuly.

Alan – Kdo vše Obereg prošel, a současná (stávající) seskupení je tedy kdo?
Petr - Měli jsme, asi jako každá kapela, různé složení. Teď to vypadá na nejlepší možné, jaké se podařilo zformovat. Hanka na flétnu, Víťa zpěv, Franta za osmistrunkou, Honza sólovkou, Břeťa baskytarou a já za bicíma.

Alan – Hned od začátku kapely Obereg jste chtěli hrát folk-metal? Byl ovlivněn Slovanským folklórem?
Petr - Jak jsem již zmínil nahoře, Obereg byl zkraje jen studiovou záležitostí. Do textů se silně promítly moje osobní názory a nasbírané zajímavosti z různých zdrojů slovanských dějin.

Alan – V textech čerpáte i z pramenů pohanských zvěstev? Z historie před křesťanstvím a v raných dobách křesťanských v Slovanských zemí? A nebo všeobecně?
Petr - Aby člověk mohl dát dokupy text, co by měl nějaký smysl a poselství, musí pochopit víc, než jen strohá data z wikipedie, kde je mnohé zamlčeno z důvodu nedostačujících zdrojů. Jako příklad mohu uvést naši kapelu, jejíž stránka byla na wikipedii smazána, protože jsem prý nedostatečně ozdrojoval naši existenci. Takže podle wikipedie neexistujeme :D. A podobně je to i s dějinami, nejen slovanů.

Alan – Chápu že Vás křesťanská Evropa, křesťanské Česko možná nenaplňuje, saháte i v soukromém životě do dob předkřesťanských?
Petr - Za sebe mohu říci, že některé prvky z předkřesťanské Evropy bych bral i dnes. Ta doba nebyla jen o dřevěných modlách bohů a prapodivných rituálech, ale ti lidé měli i odlišný světonázor. Každá doba má svá specifika, která nejdou kopírovat, nemůžeme zahodit tisíc let vývoje. Můžeme se ale inspirovat, porovnávat, zkoumat a když najdeme něco vhodnějšího než máme, tak i začlenit do našeho života.

Alan – V letošním roce 2020 jste vydali své třetí album. Je jiné než alba předešlá?
Petr - Předchozí alba byla po hudební stránce víceméně společná práce. Album Procitnutí je hudebně Frantovo dílo, po textové stránce je společné a navazuje na předchozí alba.

Alan – Klasická otázka. Kde jste nahrávali, kde dělali master, a měli jste nějaké hosty pozvané na spolupráci s albem?
Petr - Všechny tři alba jsou nahrány v brněnském studiu Sonidos, které je na metalovou muziku vyloženě zaměřeno a rádi ho doporučíme dalším kapelám.

Alan – Perepetie kolem alba a jeho vydání? Příkladně, mělo vyjít tehdy a tehdy a vše se zpozdilo atd ....
Petr - Opozdilo. To by nebyla metalová kapela, aby hrála přesně na minutu a album vydala s předstihem ��. Ne teď vážně. Jelikož za námi nestojí žádní sponzoři, agentury či politici tak si vše musíme platit ze svých kapes, chodit do zaměstnání a tvorba a hraní je tím pádem koníčkem, byť upřednostněným před spoustou dalších věcí. Částečně nám pomohli naši fanoušci, jejichž dary máme na webu obereg.cz vystaveny, ale pak nám vhodil do ringu ručník pan rýmečka19, čímž bylo vydání zase o něco posunuto. Ale podařilo se.

Alan – Otázka kterou někteří lidé rádi nemají protože prý patří do 80 let, no já jsem z dob 80 let. Takže ji stejně položím, nějaké vtipné záseky ohledně alba máte?
Petr - Vtipné bylo třeba to, že k písničce Blaničtí máme i svou vlastní předělávku, úplně jiný text a trošku i hudebně. A napadá mě, co kdyby zazněla u vás na rádiu jako premiéra? Myslím, že překvapí hodně fanoušků ��.

Alan – Po vydání alba, co na něj říkali fanoušci? Ono v Česku toliko kapel které by hráli folk–metal který je ovlivněn Slovanským božstvem atd. tolik nemáme. Takže ti, co toto téma mají v oblibě, vás znají. Jak vše přijali?
Petr - Spousta fanoušků už zná naše předchozí alba a tohle je logickým pokračováním. Setkáváme se ale i s úplně novými fandy se slovy: "To je paráda, jakto, že o vás slyším až teď? Proč nejste v rádiích?" Taková slova vždy potěší.

Alan – Co obrazový materiál k albu? Videoklipy? Rozepište se
Petr - Obálku alba Procitnutí nakreslil podle předlohy kreslíř z Tišnova. Videoklip Čarodějka vznikal asi tři čtvrtě roku, na něm jsem se naučil spoustu věcí spojených s natáčením, střihem a pod. a taky spolu s ním vznikl perfektní tým dobrovolníků a pomocníků. Sáma jsem stvořil na počítači sám, v době covidovských restrikcí, kdy se stejně nic jiného nedalo dělat, ale zdá se, že úspěch podle počtů shlénutí bez placené reklamy a propagací má hodně dobrý.

Alan – Co je Obereg já vím, ale pro naše čtenáře. Proč jste si dali pro skupinu tento název?
Petr - Byl to chvilkový nápad, slovo se dá přeložit jako ochranný nebo obranný symbol. Kdysi se hojně používaly oberegy na zdech domů, oděvech nebo předmětech denní potřeby. Pak, s příchodem cizích náboženství se tato symbolika stala nežádoucí a postupně vymizela. Takže tímto slovem znovu oživujeme naše dějiny.

Alan – Jak vy Obereg chápete? Propojení mezi zemí, nebem, člověkem, božstvem a ohněm?
Petr - Pokud máte na mysli název kapely a její poslání, tak má hodně společného s oživováním dějin, které měly zůstat zapomenuty.

Alan – Takže Perun a Radegast s váma, díky za rozhovor.
Petr - Taky děkujeme, sláva předkům a bohům našim.
https://obereg.cz

Autor: Alan zveřejněno: 30.9.2020 přečteno: 24×