Rozhovor se skupinou Minority

Rozhovor se skupinou Minority
melodický punk Bratislava

Za skupinu odpovídá Peter Jarábek
Alan
– Ahoj Peter. Tak tomu je skoro rok, kdy jsme společně dělali rozhovor. A hle, je tu druhý. Co se změnilo v sestavě kapely?
Peter – Ahoj Alan. Hlavné čo sa zmenilo v zostave kapely bol odchod gitaristu Matúša a výmena na poste bubeníka. Našim novým bubeníkom je Maroš, s ktorým hráme od Septembra 2020. Ciže momentálne hráme ako trio a veľmi si to užívame. Je to síce trocha náročnejšie dosiahnuť rovnaký zvuk ako vo štvorici, ale zároveň to dáva každému jednému v kapele možnosť sa ešte viac prejaviť. 

Alan – Když jsme vedli rozhovor loni. Tak jste toho měli hodně všeho, krom koncertů. Co v průběhu loňského roku. Když bylo vše zavřeno atd. A to i letos.
Peter – Áno, táto situácia bez koncertovania nie je ľahká pre žiadnu kapelu a samozrejme ani pre nás. Preto sme sa rozhodli, že musíme s kapelou pracovať aspoň v tej oblasti, kde je možné. Od vydania nášho debutového albumu Till The End Of The Line v roku 2019 sa postupne začali kopiť dotazy od fanúšikov ohľadom toho, že či v budúcnosti spravíme aj niečo v slovenčine. Týmto všetkým otázkam a naliehaniam sme sa rozhodli dať jasnú odpoveď a 5. februára 2021 sme vydali náš prvý rýdzo slovenský album s názvom "Do poslednej dávky". Tento nový album je akousi slovenskou verziou nášho debutového albumu, a práca na ňom začala začiatkom roka 2020. Následne v priebehu leta sme sa zavreli do štúdia a začali nahrávať. Nahrávanie sme si veľmi užívali a pomohlo nám to aj efektívne využiť toto neľahké obdobie bez možnosti koncertovania. Album obsahuje znova pätnásť skladieb a na celom CD dominuje "kalifornský" punk-rock, ktorý je veľmi zaujímavo poprepájaný s prvkami žánrov akými sú rock'n'roll, folk či country a stelesňuje v sebe všetko to, čo má kapela na hudbe najradšej. 

Alan – Ze začátku loňského roku jsme nastínili, že by nebylo od věci místo textů v angličtině, je dát Slovensky. A je to tady. Nové album které jste vydali, je v rodném jazyce. Tak povídej.
Peter – Ako som už spomínal, na začiatku všetkého boli hlavne dotazy od našich poslucháčov. Chceme, aby naša hudba oslovila čo najviac ľudí hlavne na Slovensku a v Čechách, a preto sme si povedali, že spraviť rovno celý album v slovenčine bude najlepšia cesta ako to dosiahnuť. Zaujímavým prekvapením pre nás bolo tiež zistenie, že akonáhle naša tvorba bola spievaná v rodnom jazyku, postupne pri nahrávaní spevov sme si stále viac uvedomovali, že na nás skladby v slovenčine pôsobia oveľa silnejšie a prirodzenejšie a tiež z nich išla úplne odlišná a pre nás nepoznaná a zaujímavá energia v porovnaní so skladbami z predchádzajúceho albumu, ktorý bol robený celý v angličtine. V konečnom dôsledku nás to milo prekvapilo a veríme, že tento fakt pomôže nášmu zámeru dostať našu hudbu bližšie k ľudom na Slovensku a v Čechách ešte viac.

Alan – Venku není dlouho, takže jen postřehy od jinud. Nějaké odezvy? Vzali Minority opět do rádií? Tak jak tomu bylo s albem předešlým? Tím hlavně myslím zahraniční rádia. Krom Rádia Krajan, tam tě vezmeme vždy.
Peter – Album bol oficiálne vydaný 5. februára 2021, čiže naozaj nie je vonku ešte dlho. Odozvy sme mali zatiaľ veľmi pozitívne a momentálne posielame skladby do všetkých rockových rádií v rámci Slovenska a Česka. Veľmi nás prekvapil záujem o slovensky spievanú hudbu aj v rádiu Burg Studio z mesta Johannesburg v Juhoafrickej republike. Tam miestny moderátor hrá veľmi rád hudbu z rôznych kútov sveta a prezentuje aj kapely, ktoré spievajú v jazyku, ktorý je značne "exotický" z pohľadu ľudí žijúcich v Južnej Afrike. V súčasnosti sa tiež sústredíme hlavne na propagáciu našich dvoch singlov Opäť v ringu a Márny ideál, ku ktorým sme natočili aj videoklipy. Zachytávajú našu formáciu priamo v akcii s jasným posolstvom, že to všetko bude hlavne o koncertoch. Plány na turné sú už v plnom prúde a ako všetci dúfame, ak sa súčasná situácia povolí, tak by sme sa mohli dočkať koncertov už v roku 2021.

Alan – Album jste dělali opět doma? Dobrý zvuk. Nebo jinde? Rozepiš se.
Peter – Sme veľmi radi, že sa ti album zvukovo páči. Jedným z našich hlavných cieľov bolo, aby sme sa pri tomto "slovenskom" CD zvukovo posunuli ešte vyššie. Celý album vznikal opäť na Slovensku a bol nahrávaný vo viacerých bratislavských štúdiách. Finálnu produkciu albumu má na svedomí dvojica zvučných mien. Mixu sa ujal výnimočný a pre našu kapelu nenahraditeľný Miro Širáň a masteringu svetovo uznávaný Vlado Meller, ktorý je tiež držiteľom viacerých ocenení Grammy a bezpochyby patrí k top zvukovým inžinierom za veľkou mlákou. Koncepčne a aranžérsky sme v jednotlivých skladbách spravili aj mierne zmeny, čím dostal album trocha iný náboj a zvuk. 

Alan – 2x obrazový materiál formou video klipů. Tak také nějaké to info by bylo záhodno dáti.
Peter – Z albumu sme vybrali dva single názvom Opäť v ringu a Márny ideál, ku ktorým sme natočili aj videoklipy. Každá skladba na albume má pre kapelu určitý špecifický význam a viaže sa k nej aj určitá jedinečná emócia. Pieseň Opäť v ringu je pre nás v tomto prípade asi najviac srdcovou skladbou a bola pre nás jasnou voľbou na prvý singel. Nielen preto, že nás nesmierne baví hrať ju naživo, ale aj svojim textom, ktorý prezentuje nezlomného a bojovného ducha s jasným odkazom „keď nepoznáš prehru, keď akceptuješ len výhru“. S týmto postojom sa v plnej miere stotožňuje celá naša kapela, pretože neexistuje žiadna prekážka, ktorá by sa nedala zdolať, pokiaľ je človek v plnej miere presvedčený, že sa nikdy nevzdá a dosiahne to, čo chce. Keďže energia je pre kapelu veľmi dôležitá, pretože v sebe prezentuje nespútanosť a slobodu, výber druhého singla padol na pieseň Márny ideál. Táto pieseň zachytáva ironický pohľad na realitu, ktorá je zahalená v závoji predstáv a túžob. Pre mňa osobne predstavuje presne to spojenie punk-rocku a country, ako to vnímame v našej kapele. Keď je celá skladba vymyslená na akustickej gitare a tiež svojou melodikou veľmi silno evokuje hudbu country. Je to presne ten typ pesničky, ktorá vyznie dobre, aj keď si ju zahráte len na akustickej gitare niekde pri ohni. Následne pridaním elektrických gitár, bicích, basgitary ostatných nástrojov vznikne výsledok tak, ako ho potom poznáte z nahrávky. Tento princíp veľmi dobre prezentuje celý prístup k tvorbe našej hudby.


Alan – Tak jak vždy, perličky k pousmání z natáčení. A to z natáčení alba tak klipů.
Peter – Okrem toho, že nahrávanie celého albumu sme si veľmi užívali a bola pri ňom vždy dobrá atmosféra a energia ma nič iné momentálne nenapadá. Ale v konečnom dôsledku by hudba mala byť hlavne o pozitívnych emóciách, a keď tie dominujú tak je všetko v úplnom poriadku. K natáčaniu klipu by som povedal len toľko, že sme sa pri ňom neskutočne spotili. Každú pesničku sme točili nespočetne krát a do každého záberu sme dávali úplne všetko. Naozaj z každého jedného z nás sa v závere lial pot. Prepotili sme všetko oblečenie, ktoré sme mali zo sebou. Cítil som sa ako keď hráš koncert v lete na festivale niekedy o tretej po obede a pečie na teba celý čas slnko. Každopádne sme si to veľmi užili a aj takýmto spôsobom si zaspomínali na predošlé festivaly a koncerty, ktoré sme odohrali.   

Alan – Nelze si nevšimnout že jste se na novém CD uhnuli od žánru. Tak kde je důvod, proč jste opustili Californian punk. Tím neříkám že některé skladby se v tomto duchu stále nenesou.
Peter – Ja osobne by som povedal, že slovenčina tým jednotlivým skladbám pridala taký iný náboj a niektoré posunula viac do takého popovejšieho štýlu. Určite sme neopustili Californian rock, alebo punk. Ten máme v sebe stále a toho sa budeme držať aj v našej ďalšej tvorbe. Povedal by som, že hlavným dôvodom prečo sa zdá slovenský album iný je hlavne v tom, že je po slovensky. Táto reč má proste iný zvuk a tým pádom dosť ovplyvňuje aj celkový zvuk nahrávky. Nás práve veľmi potešilo kam sa tento slovenský album posunul. Hlavne všetky skladby na ňom nám prídu byť oveľa viac prirodzené, čo mu dodalo takú špecifickú emóciu, ktorej na predchádzajúcom anglickom albume až toľko nie je. 

Alan – Tak jak jsem mírně nastínil v předchozí otázce. Album je tvořeno ve dvou hudebních proudech. Osvětli. "Opäť v ringu", je skladba jak vyšitá Pennywise.
Peter – Áno v tomto s tebou úplne súhlasím. Skladba "Opäť v ringu" je veľmi blízka prístupu aký uplatňuje aj kapela Pennywise. Všetci v kapele sme vyrastali na hudbe prevažne kalifornských punk-rockových kapiel z obdobia 90’s kam okrem Pennywise patria aj The Offspring, Bad Religion, Green Day, Social Distortion a veľa ďalších. Následne náš druhý singel "Márny ideál" prezentuje prístup, kde sa snažíme využívať melodické, alebo zvukové prvky z country alebo folku a tým by som povedal, že sa to viac blíži k hudbe kapiel ako napríklad Bad Religion. V rámci tohto prúdu by som ešte vyzdivhol skladby ako "Milá a nevinná" alebo "Neber to tak vážne". V neposlednom rade je tu prúd, ktorý odkazuje na rock’n’roll ako žáner, ktorý bol základom pre všetky ďalšie rockové žánre. Tu by som vyzdvihol hlavne skladby ako "Nezmením sa" s typickým rock’n’roll-ovým riffom alebo "Letná". V skladbách na albume je počuť okrem bicích, basy a gitary aj iné nástroje, ako sú leslie organ, akordeón, banjo, akustická gitara a rôzne perkusívne zvuky. Keď sa toto všetko pospája dokopy v určitom pomere, tak vznikne zvuk našej kapely. Držíme sa teda kréda, že v jednoduchosti je krása, a teda nejaké moderné elektronické zvuky a efekty v našich pesničkách zatiaľ nenájdete.

Alan – Díky za rozhovor, nepíšeme si naposled, neslyšíme se naposled.
Peter – Ďakujem aj ja. Určite sa nepočujeme naposledy a verím, že sa čoskoro vidíme na koncertoch!

https://www.theminority.sk
https://www.theminority.sk/do-poslednej-davky?fbclid=IwAR0D6KToJgHLfsVdK1aGkMb3G6bHMT6ZpMJsBo7ZgaSvG-36fVW9YvDUdlc

Autor: Alan zveřejněno: 19.2.2021 přečteno: 37×