Rozhovor se skupinou Korupce

Rozhovor se skupinou Korupce
Thrash Punk Praha

Zdar bando.
Alan – Tak pro začátek. Vy jste vznikli přibližně v roce 1993 jako Korupce.cs hrající metal punk, dis-beat. V mladických časech jste inklinovali k tomuto žánru?
K - Vznik Korupce byl opravdovej punkovej vzdor dvou později tří frustrovanejch mladejch jedinců ve zkušebně alkoholic/toxic oddělení pro mladistvé:) Měli jsme klasický punkový vzory,ale v devadesátkách už vznikali mnohem tvrdší kapely a styly,který nás ovlivňovali. A hlavně ta nasranost na celej svět byla větší. Nebyla to pro nás sranda u který se vyblbnem,alezpověd naší bolesti a zároveň naděje soudržnosti, která nám tak v našich rodinách zdevastovanejch životem v komunismu chyběla.

Alan – Jen pro informovanost. Vem roky hraní a nehraní. Pauzy mezi lety.
K - Víceméně jsme s malejma přestávkama hráli od 1993 do 2009.Pak následovala dlouhá pauza, která byla způsobená osobníma problémama, přežránim se hudebnim světem, uzavřením se do sebe a následným zráním, který vyústilo v roce 2018 k dvojsinglu Korupce NAVŽDY! ale ten impuls nevysěl přímo z nás...

Alan – V dobách 1993 – 1997 jste tedy hlavně hráli v Praze u Šrouba, občas na Ladronce (odtud si vás pamatuji já) a pak kde ještě? Častěji.
K - Mimo klubů co jsi vyjmenoval to byla určitě strahovská Sedmička. Různý neoficiální kluby, squaty, hospody, kulturáky jak po Praze tak okolo ní. Semtam nějaká stodola... vzpomínáme jak jsme dorazili do nějaký hippieasácký komunity. Hrálo se za pár chlebů s pomazánkou a pár piv. Byli jsme na ně moc tvrdý, ale underground vždy ocení pravdivej underground i když to neni šálek jejich kávy. Skvělý roky,to už se nikdy nevrátí i když nevíme kam se dostane kultura "garáží" po Koronakrizi?!

Alan – Poslední obnova kapely Korupce byla tedy v roce 2018, a zde už jako formace hrající Thrash Punk. Z dis k thrash byla jaká vaše cesta?
K - Metal/Trash  jsme přijímali zvukově odzačátku, ale hudebně jsme se tomu dlouho bránili. Asi jsme do toho museli dospět.Nejdřív posluchačsky a potom hráčsky.
Někdo nám kdysi napsal,že se označujem za Punk později HCPunk, ale že některý songy jsou  kristalickej Thrash. To je naše specifikum, že nemáme podobný věci. Na jednom albu se mísí několik stylů. Vyjadřuje to vnitřní rozháranost chceš li rozmanitost tvůrce/ů.

Alan – Ona občas cesta zpět je docela těžká. Kluby které byli už nejsou. Lidé co dělali, nebo pořádali koncerty už je nedělají atd. A když člověk z toho tak trochu vypadne, těžko hledá nové kontakty. Takže Váš návrat ohledně vystupování?
K - Náš návrat je celej osudovou záležitostí. Měli jsme velký štestí na lidi ,který nás podpořili a měli ty kontakty, protože v tom zrovna jedou. My z toho jak správně říkáš vypadli, ale když jsme se řízením osudu (trochu jsme mu pomohli) ocitli ze dne na den na Čírofestu zjistili jsme, že některý věci a  hlavně lidi jsou stále na svých místech a stále si nás pamatujou. Dali jsme do toho za ty roky hodně energie, která tam stále je. Nikam nezmizela, pouze spala. Chci tímhle způsobem poděkovat našemu novýmu basákovi Milošovi Jechovi za jeho nadšení a nasazení, Petře Dostálový za podporu a  koncíky a pozdravit Vévu, kterej byl ve Vopici na stejnym místě jako před lety.

Alan – Znovuzrození skupiny je docela zajímavý. Ohledně popudu. Řekněte nám trochu více o tomto.
K - V roce 2013 jsme oslavili koncertem pro uzavřenou společnost nedožitých 20let kapely a nepředpokládali,že by jsme v hraní pokračovali.V roce 2016 nám ale napsal na Bandzone náš fanoušek Rišo :
 Kapela Korupce pre mňa znamená veľmi veľa. Počúvam vás od svojich desiatich rokov. Teraz mám 23. Veľmi ma vie vaša hudba nakopnúť. Demo 2000. Bránit se je povinnosť alebo Komerční úspech. Všetky sú perfektné. Prosím neprestaňte hrať. Tu na Slovensku máte veľmi veľa fanúškov, ani o tom neviete. Chcelo by to trošku viac propagácie. Držte sa prajem všetko dobré. KORUPCE NAVŽDY!!!
...trvalo nám to dva roky než jsme se pochlapili, ale když tě po letech někdo podpoří takhle ze srdce, narostou ti zas křídla o kterejch si ani netušil, že je ještě máš. Díky Rišo !

Alan – K znovu obnovení jste vydali singl – Navždy. To jest – už se nerzpodnete? 
K - Aktuální otázka. Korona nás nejen okolnostma rozdělila a přerušila aktivní hraní,tudíž i zkoušení. Co  je ale  jistý, že nic nemůže vyzmiíkovat energii  Korupce i kdyby měla zas hrát až v důchodovym věku :) Korupce se vlastně nikdy nerozpadla a nerozpadne dokud bude plápolat biď jen malinkej plamínek v našich srdcích. A ten doufám nezhasne nikdy takže NAVŽDY!

Alan – Navždy jste dělali i klipy, obrazový materiál. Bude toho i více?
K - Času a energie fakt nemáme jako otcové v produktivnim věku nazbyt,ale pokud bude nový hudební matriál bude samozřejmě i obrazový. Natáčeli jsme klipy svépomocí a hodně nám pomohli kamarádi. Děkujeme moc  Ondřej Liška a Jirka Krimwald.

Alan – Jasně že muziku berete jako koníček,  takže občasné hraní. Kde v současné době jste hráli, krom Prahy?
K - Hodně jsme hráli v okolí Mladý Boleslavi odkud je bubeník i basák. Koncerty mimo Středočeskej kraj jsme se snažili nebrat. Je to pro nás opravdu časově náročný. Máme malý děti, vlastní podniky nebo třísměnej provoz. Bohužel nám kuli koronáči nevyšel koncert na Slovensku kam jsme jeli zahrát právě Rišovi co nás nakop ať hrajem dál,ale neni všem dnům konec...

Alan – Propojení metalu a punku máte tedy rádi?
K - Máme rádi ten upřímnej punkovej feeling, ale hudebně musej kytary řezat a bicí musej kapelu neúprosně hnát vpřed jak nám jednou napsal do recenze Bohouš Němec z Hard Music na R1. Vlastně on byl první kdo nás označil za thrashovej uragán:)

Alan – Díky za rozhovor, a až bude venku dlouhohrající album, dáme opět další rozhovor.
K - Taky moc děkujem Alane.

https://bandzone.cz/korupce

Autor: Alan zveřejněno: 31.12.2020 přečteno: 146×