Rozhovor „Saltbrennt“

Rozhovor „Saltbrennt“
Tyroly (Tyrolsko)

„Saltbrennt“ znamená „samo-destilovaný“ a odkazuje na lihoviny destilované ručně v tyrolském Oberlandu. "Saltbrennt" je navíc kapela s kořeny v západním Rakousku, která z bluesových, funkových a folkových melodií získává své velmi osobní ingredience (přísady) a spojuje je do hudebního míchaného nápoje. Saltbrennt je hudba, kterou vytvoří sami dle svého, vytříbenou různými žánrovými příchutěmi a nádechem mužské sborové společnosti.
Alpingroove Quartet zaujme hudební propracovaností a čtyřhlasým šarmem naživo i na nahrávkách v angličtině, němčině a tyrolštině.
Kapele jsme položili pár otázek.

Alan – Ahoj mohli by jste se pro začátek představit?
„Saltbrennt“ – Ahoj a Hallo, děkujeme, že nás oslovujete! Jsme 4 kluci z Tyrolska, kteří se našli. Snažíme se, abychom se znovu nerozpadly, což vychází zatím docela dobře. Prostě nám to klape.

Alan – Kolik alb máte nahraných?  A jak šli po sobě?
„Saltbrennt“ – máme 1 debutové album, na kterém jsme udělali i pár coverů, a 4 epčka pouze s našimi originálními písněmi. Nejsme dobří v počítání nebo matematice, ale řekněme, že asi 50 písniček můžeme označit za naše a pořád přibývají. A podle nás všechny dopadly samozřejmě skvěle, aby jste si byli jistí, musíte se zeptat našeho publika, které sídlí v Rakousku/Německu/Itálii, pravděpodobně kvůli Německým textům a ceně plynu. Fans je loajální a s každým koncertem se zvětšuje pokaždé když hrajeme, za což jsme velmi vděční.

Alan – Když vezmu vaše alba (které máme) je vesměs každé naprosto hudebně jiné. Máte svou posluchačskou základnu? Kde jsou schopni a ochotni poslechnout cokoliv od Vás? Nebo každé album má své vlastní fanoušky?
„Saltbrennt“ – Je skvělé slyšet, že si myslíte, že znějí jinak, protože o to nám šlo. Zvláště u EP, protože každé je vytvořeno a nahráno v různých ročních obdobích.Ten zimní je například komplet  akustický, s kontrabasem a se vším možným dalším (poslechněte). Jarní je plný milostných písní a tak dále. Jedna věc, kterou mají všechny alba společnou, je alespoň jedna acapella melodie na úplný konec a jedna skrytá podzvuková stopa v pozadí písničky. Doufáme, že se vám budou všechny písně líbit, ale kdyby jsme měli hádat, řekli bychom, že zvláště ty, které mají hodně sborů, dostávaj hodně dobrých ohlasů od lidí, kteří si najdou čas na poslech naší skupiny a našich alb.

Alan – Trochu k tvorbě kterou hrajete. Tak vypište vše co vlastně hrajete, a jak tvoříte?
„Saltbrennt“ – Napsané části jsou většinou jen texty a nějaké náznaky, kdo má co přibliřně hrát. Někdy nás lidé žádají o noty, protože by rádi zahráli naši písničku s jejich skupinou nebo na svatbě a tak podobně. Pak si jeden z nás musí sednout a napsat poznámky, což je odměňující druh práce, ale raději věnujeme čas novým písním nebo cvičení, než psaní akordů abych byl upřímný. Sečteno podtrženo: nejsme negramotní, ale možná trochu líní.

Alan – Za mě, když mohu tedy napsat, a já mohu. Mam od Saltbrennt oblíbené dvě alba, ze všech. (líbí se mi i ostatní, to ano), ale album kde převažuje funky a reggae album, naprosto super. Druhé album které se mi líbí je propletenec hudby, kde skladby jsou převážně zaměřeny na country, raw country a dark country. Tyto dvě alba by jste mohli více popsat, i skladby, nápady, tvorbu.
„Saltbrennt“ – Myslíme si, že máte na mysli "Laub" a "Schell" a je opravdu hezké, že jsi je našel!
V podstatě je to zase sezóní. Když pomyslíme na léto, zelené louky, modrá obloha, na mysl přicházejí nekonečné cesty. Tyto myšlenky vyústily v několik country písní, které si můžete dát do vašeho playlistu při jízdě do neznáma. A reggae části pocházejí z našeho nápadu velké úrody na podzim, kdy je práce hotová a každý si může odpočinout a jen si užívat života, než zase přijde zima. Bereme tyto inspirace a snažíme se dělat hudbu s nástroji co se do té sezony hodí a co v té sezoně ovlivňuje každého z nás.

Alan – V Česku máme pár rádií které hrají buď reggae, nebo country muziku. Bohužel neberou skupiny (České ani Slovenské) pokud nehrají čisté country. Znám několik skupin které odmítli protože hrají dark country. Jak je to u vás? 
„Saltbrennt“ – No, to máš tak. Nenazývali bychom to problémem, ale rozhodně ne maličkostí. Když se nehodíš do jedné konkrétní zásuvky (kategorie?), může být těžší dostat se do stanice nebo místa konání nebo cokoli jiného. Ale na druhou stranu: kdo rád zůstává pořád v jednom šuplíku?

Alan – Alba máte zpívané ve třech jazycích. Otázka zní takto. Jak to bere publikum na koncertech? Obzvláště v Tyrolsku
„Saltbrennt“ – Podle našich zkušeností, jak zpíváme v různých jazycích dobře přijímáno. Protože tolik hudby je v angličtině, že v dnešní době mají lidé tendenci neposlouchat texty příliš pečlivě, takže tento fenomén bereme tak, že se zaměřujeme především na muzikalitu, zvučnost a podobné věci. A pak přijde německá píseň, která je přirozená pro naše posluchače v německu a přijde jim to na úplně jiné úrovni.. A abych byl upřímný: dialekty v Rakousku se velmi liší, že někdy opravdu nerozumíte tomu, co lidé z vedlejšího údolí říkají, takže stejně můžeme dříve nebo později sklouznout k anglickému fenoménu.

Alan – Alba do nedávna vyšla na CD, teď jste se vrhli i na LP desky. V Rakousku, Tyrolsku začali opět lidé nakupovat LP desky? A které album vyjde na LP?
„Saltbrennt“ – Jo, jako by se historie opakovala, ale v dobrém slova smyslu. Se vším tím streamováním, lidi mají tendenci se vrátit k poslechu vinylu. Vážíme si toho a podporujeme to! Takže děláme double LP  vinyl, který bude obsahovat jakési 'best of' z posledních 4 EP. Jeden rok ve dvou LP, abych tak řekl.

Alan – Nějaké vtipné zážitky z vystoupení? Třeba ohledně ořechového likéru? (Ořechovice?)
„Saltbrennt“ – Ořechový likér je trochu nechutný, máte pravdu. Máme tendenci se bavit na každém koncertu a každé zkoušce. Ale rádi vás navštívíme a uděláme si zábavné vzpomínky založené na Slivovici, pokud jste pro.

Alan – Vezme vás Klaus na nějaké tour po festivalech, nebo samostatných koncertech do Německa, nebo do Česka? Abychom (abych) vás mohli vidět?
„Saltbrennt“ – Ano, pane! A až přijde čas, určitě se spolu dobře pobavíme.

Alan – Díky za rozhovor, a doufám že někteří naši čtenáři, si vás pozvou na vystoupení.
„Saltbrennt“ – Děkuji! A vše nejlepší, dobrou hudbu kamkoli půjdete, a ať je váš oblíbený nápoj
v případě potřeby poblíž. Brzy se uvidíme
Christian, Christoph, Fabi a Jakob

http://www.saltbrennt.com/band

 

 

Autor: Alan zveřejněno: 8.6.2022 přečteno: 13×