Rozhovor s Reidar Jensenem z Norska

Rozhovor s  Reidar Jensenem z Norska
Písničkář mnoha žánrů, v dosti směrech připomínající Leonarda Cohena

Klaus - Dobrý den mr. Reidar! Řekněte nám prosím více o sobě a svém profesionálním hudebním životě.
Reidar Jensen - „Do roku 2012 jsem se profesionálně věnoval mezinárodnímu IT managementu, hudba byla jen koníček. Cestoval jsem hodně po světě a setkal jsem se a pracoval s lidmi z různých kultur. Pak jsem se rozhodl ukončit práci a žít svůj sen jako muzikant. Moje zkušenosti mi umožnily prosadit se jako muzikant  a skladatel. 

Klaus - Kdy Vás napadlo jít profesionální cestu muzikanta?
Reidar Jensen - „Nápad začít s hudbou jsem měl už o rok dřív, ale zpočátku ne profesionálně. Během roku 2011 jsem napsal hodně písniček, kontaktoval jsem hudební studio se zkušeným producentem a několika profesionálními hudebníky, abych nahrál CDčko. Mnoho lidí to přijalo dobře, takže jsem se rozhodl jít „tvrdou cestou“, teď nebo nikdy. Začal jsem hrát koncerty v hospodách a na malých místech, sám nebo s jinými kytaristy. Zúčastnil jsem se pěveckých soutěží a získal jsem zlatá, stříbrná a bronzová ocenění v několika kategoriích „Německé ceny za rock a pop“ a také v „Britské soutěži v psaní písní“. Moje koncerty a alba obdržely několik pozitivních ohlasů tisku.
Když se ke mě chtěli přidat další profesionální hudebníci na jevišti a ve studiu, začal jsem si uvědomovat, že moje písně by měly být sdíleny i s větším publikem. Takže jsem se zničeho nic začal stávat profesionálem. “

Klaus - Kterými umělci jste se inspirovali? Nebo od někoho jiného (nějakého umělce)?
Reidar Jensen - „Především mé vícevrstvé osobní zkušenosti a události z života připravily půdu pro mé písně.
Snažím se své texty zakládat na citlivosti v pozorování okolí, otevřeném uchu pro jemné nuance. Ale samozřejmě mám nějaké hudební kořeny, které leží především na Bobu Dylanovi, Leonardu Cohenovi, Johnu Lennonovi a Donovanovi. “

Klaus - Jaké okamžiky byli pro vás nejdůležitější? Máte nějaké „rozhodující momenty“?
Reidar Jensen - „Myslím, že rozhodujícími momenty byla účast ve finále Německé ceny za rock a pop, jakož i představení mého dua partnera Rómera Avendaña v červenci 2019. Je to skvělý kytarista a okamžitě řekl:„ Ano „ na mě a moje písničky. Za 2 týdny později jsme měli náš první živý koncert. A v březnu 2020 se k nám pøipojil David Pérez Luna a vytvořili jsme  trio. Kromě toho, že děláme hudbu, jsme se stali opravdu dobrými přáteli a máme vztah založený na důvěře a poctivosti.
Dalšími skvělými momenty byla smlouva s mou nahrávací společností 7US a začátek  spolupráce s KS Music Booking & Promotion. “


Klaus - V prodeji máte své nové album „Live on Stage 2020“. Prosím, řekněte mi více o myšlence tohoto alba a řekněte mi více o textech.

Reidar Jensen - „Rómer studoval a pracoval se světově proslulým kytaristou Wolfgangem Weigelem. Řekl jsem s jim, že bych chtěl  své písně  nahrát live a udělat z toho CD, popřípadě CD a DVD jako komplet.  Oba byli touto myšlenkou nadšení, párkrát jsme cvičili a pak jsme šli na pódium. Kultivované smyčcové umění těchto dvou výjimečných umělců plus Davida Péreze Luny na basu a dalších hudebníků z Jižní Ameriky mi dalo vzrušující hudební zážitek velmi zvláštního druhu. Poslal jsem zvukové soubory do 7US, ve stejný den mi zavolal generální ředitel Hans Derer a řekl: „Pojďme na DVD a digitální vydání této jedinečné události“. 
Moje texty jsou tvořeny  hodně událostmi z mých vlastních životních zkušeností, což dává nahlédnout do mé osobnosti. Různorodý repertoár zahrnuje písně ze života a lásky, od promyšlených témat až po aktuální tematické písně. “

Klaus - Nové album „Live on Stage 2020“ vydalo německé vydavatelství „7US / 7Music“. Řekněte nám více o této spolupráci.
Reidar Jensen - „V létě roku 2018 jsem zavolal Hansi Dererovi a řekl mu, že mu chci poslat několik písní pro případnou spolupráci. Hans už to dělá dlouho a má zkušenosti v hudebním průmyslu, mimo jiné dìlal Erasue a Depech Mode v Německu. Světový hit „Lemon Tree“ je také jeho dílo. Opravdu jsem si nemyslel, že by to vzal, ale nikdy jsem se nebál požádat o něco, pokud to chci. Jen několik hodin poté, co dostal písničky, zavolal zpět a já měl ve své schránce návrh smlouvy! Doposud jsme vydali dvě CD a DVD, stejně jako singl CO JSTE.  4. prosince jako začátek našeho dalšího alba na jaře roku 2021. “

Klaus - Co víte o České republice? A znáte někoho z českého hudebního průmyslu?
Reidar Jensen - „Bohužel, až na demografická a geografická data, příliš málo, a neznám nikoho z českého hudebního průmyslu. Takže si myslím, že je čas to změnit, že? “

Klaus - Mr. Reidar, řekněte nám o svých cestách po Austrálii, USA a Evropì.
Reidar Jensen -  „V Evropě byly mé cesty obchodní i rekreační a ležérní. Moje cesty do Austrálie, Asie a USA byly primárně zaměřeny na podnikání, což znamená, že jsem strávil spoustu času na letištích, kancelářích, v taxícíxh a hotelech. Snažil jsem se ale trávit co nejvíce času se zákazníky, kolegy a členy týmu z celého světa, poslouchat je a vyměňovat si s nimi nápady. Dostal jsem tedy bohatou inspiraci, mnohé z nich přistály v tématech na mé písně “.

Klaus - Jaká je vaše nejoblíbenější písnička? Z vašeho nového alba / ze starších alb? / a od jiných umělců?
Reidar Jensen - „Myslím, že moje oblíbená píseň je WHAT YOU ARE, živá verze na DVD a nyní čerstvě vydaná studiová verze. Je to píseň o lásce, která dává pozitivní přístup k životu, a to nejen v současné těžké době. Tuto nejvíce lyrickou píseň jsem věnoval své ženě. Již více než 40 let mě doprovází na mé cestě životem. Chtěl bych nám všem připomenout, abychom byli každý den vděční za dar šťastného vztahu a opravdu se o něj dobře starali.
Píseň je o vnitřním poutu dvou lidí, společnícíh na životní cestě.

Ze starších alb patří TAKE A LOOK AROUND YOU k mým oblíbeným. Dosáhla více než 110 K přehrávání na Spotify a je nejaktuálnější skladbou.
Píseň popisuje protiklady v životě, se kterými se setkáváme  neustále rychlejš. Během několika vteřin posílená sociálními médii, se pozitivní situace může stát dramaticky negativní.

Oblíbené písně od jiných umělců: Ano, je jich mnoho a šly by daleko za rámec tohoto rozhovoru! “

Klaus - Děkuji za váš čas. Hodně štěstí v kariéře a osobním životě! Teď máte prostor pro napsání čehokoli vašim fanouškům / našim čtenářům.
Reidar Jensen - „Pouze láska může pomoci najít cestu z chaosu a problémů; není to široká cesta, spíše úzká cesta. Ale všichni musíme jít pěšky.
Toto je poselství, které bych chtěl ve své hudbě sdělit, a jsem vděčný všem, kteří jsou ochotni dát část svého cenného času pro poslech a účast na této cestě. Velice vám děkuji za milá přání! A za to, že jsem měl příležitost vám představit sebe a naši hudbu “.
https://www.reidarjensen.com/

Autor: Alan zveřejněno: 29.1.2021 přečteno: 13×