Rozhovor s Polym (Insania)

Rozhovor s Polym (Insania)
Dnes jsem pro čtenáře připravil malý rozhovor s legendou českého undergroundu Insania.

Aristokracie nových vyděděnců Insania smetá sterilní normálnost tohoto světa dalším latentně sadisticky lazeným albem "Na počátku byl spam". Ke zpovědi jsem si pozval zpěváka Polyho.

Richard - Jak jste s novým albem spokojení, a jak probíhalo nahrávání? 
Poly - Výsledek je podle našich představ. Materiál na poslední alba vždy prochází pracným a dlouhým procesem předprodukce, kdy leštíme aranže a postupně opravujeme všechno, co nefunguje, takže ve studiu už veškeré nahrávání probíhá na jistotu, bez velkých experimentů. Ve studiu pracujeme s osvědčeným týmem Staňa Valášek a Tom Šlápota, bez nich by to asi tak dobře nehrálo. Jinak tentokrát album vznikalo dost bolestně, protože jsme měli skoro všichni v kapele čerstvé děti.  Tím větší pro nás má hodnotu, v jaké kvalitě se podařilo SPAM vydat.

Richard - Čili Insania má na svědomí nejen nové a velmi podařené album Spam, ale i další lidské přírůstky? Prozradíš víc?
Poly - Čerstvé mimino měli v době nahrávání Tudy i Klíma, oba druhé. A nám se rok před nahráváním narodila třetí dcera. Každý si nejspíš umí představit, jak je to náročné pracovat na předprodukci, připravovat se do studia a chystat vydání alba, když se v noci pořádně nevyspíš a každou chvíli řešíš nějakou dětskou nemoc.

Richard - Na novém materiálu to však nenechalo žádné negativní následky, spíše naopak. Navštívíte se Spamem v rámci tour i zahraničí? 
Poly - Podařilo se nám to zvládnout. Uvažujeme o Slovensku, protože v poslední době odtud přišly nějaké zajímavé nabídky. Jinak se ale ven necpeme. Chceme hrát lidem, kteří nám rozumí. A tím nemyslíme jen jazyk, ale vůbec zdejší kulturní prostředí, v jehož kontextu se nějak pohybujeme a vyjadřujeme se k němu. Obávám se, že v zahraničí bychom byli poloviční jak hudebně, tak sdělením.

Richard - Texty jsou skvělé a fanouškovské spektrum si již tento rukopis Insanie oblíbilo. Co text to hloubkové rozebrání jednoho tématu s brilantním slohem. Jak texty skládáte? Většinou jsi u nich autorsky napsaný Ty.
Poly - Texty píšu já a potřebuju na ně čas a klid. Není to pro mě nic jednoduchého. Většinou při nich počmárám spoustu papírů. Vycházím z jednoho, dvou nápadů, které pak rozvinu a často dojdu úplně jinam, než jsem zamýšlel. Texty ale vznikají až na hotovou hudbu... tím je to pro mě složitější, protože se musím držet přesně daného frázování a vlastně se slovy trefuju do toho, co mi rytmus písničky dovolí.

Richard - Styl Insanie se nasměroval jinam, než v jejích počátcích. Jaké jsou reakce fanoušků především z řad dříve narozených, co znají Insanii ještě jako poměrně tvrdě metalovou kapelu včetně jejích začátku ještě pod názvem Skimmed? Nevadí jim ta proměna stylu? 
Poly - Skimmed je už pravěk. My jsme prodělali tolik vývojových skoků, že jsme v podstatě měnili publikum průběžně. S každým albem jsme nějaké fanoušky ztratili, ale jiné získali. Neumím si představit, že bychom zaparkovali na jednom místě, bez vývoje. Jenom takhle nás to dostatečně tankuje.

Richard - Za 30 let existence Insanie muselo proběhnout už několik ponorek a zemětřesení. Musíte být opravdu dobří přátelé, když držíte kapelu tolik let pohromadě. Na jaké úrovni  jsou interní vztahy? Jste více přátelé a děláte muziku spontánně, anebo již přistupujete k tvorbě více profesionálně a držíte si od sebe určitý umělecký odstup?
Poly - Nikdo v kapele nemá přerostlé ego, nikdo nikomu nic nevnucuje. Myslím, že hlavně já a BlackDrum (spolu jsme obnovenou Insanii v roce 1992 zakládali) jsme nekonfliktní typy a to určuje klima v kapele. Jisté krize za tu dobu samozřejmě byly, tomu se nevyhneš. Ale myslím, že se nám daří držet spolu i díky tomu, že se zdaleka nevidíme každý den. Když nejsou koncerty, rádi si od sebe navzájem odpočineme. 

Richard - Jaký vztah máte s časopisem Pařát?
Poly - Přátelský. Herdron je fanatik a je úctyhodné, na jakou úroveň časopis dovedl. Žádná úzká spolupráce ale mezi námi není.

Richard - Působí členové Isanie i v jiných projektech či kapelách?
Poly - Ne. V současnosti to ani není možné. Já bych chtěl zkusit dělat i trochu jinou hudbu, snad i divadelní/filmovou, ale teď na to absolutně není čas. Tudy si buduje plnohodnotné studio a plánuje se věnovat hudební produkci a hudbě pro rozhlasové hry, ale obávám se, že v mém i jeho případě to bude ještě pár let trvat, protože oba máme teď dost práce s dětmi. BlackDrum i Klíma kdysi hostovali v několika projektech, ale většinou to byly jednorázové záležitosti.

Richard - Koncerty si zajišťujete sami, nebo spadáte pod agenturu?
Poly - Máme manažerku Štěpánku, kterou vyvažujeme zlatem. Je pro nás nedocenitelná. Dřív jsem domlouval koncerty i veškeré promo kolem kapely sám, ale to už by dnes nešlo. Rozskočila by se mi hlava. Můžu se soustředit jenom to kreativní.

Richard - Tímto bych náš malý a velmi příjemný rozhovor ukončil, avšak jednu otázku na konec si ještě přeci jen neodpustím. Chystáte se letos vystoupit na nějakém prestižním festivalu či koncertu?
Poly - Bude jich letos víc, ale už teď můžeme potvrdit účast např. na MetalGate Czech Death Festu. To je festival, který se rok od roku zlepšuje, roste a parta, která ho pořádá, má náš respekt. Další legendární akce je Rockoupání v Poličce nebo Keltská noc v Harrachově.

Richard - Děkuji za Tvůj čas, Poly. 

Web:  http://www.insania.cz/ 
Web BandZone: http://bandzone.cz/insania 
 

Autor: Alan zveřejněno: 8.1.2018 přečteno: 137×