rozhovor s Peterem Jarabkem

rozhovor s Peterem Jarabkem
The Minority melodický punk rock

Momentálně se The Minority chystají na krátké klubové turné a poté v létě na festivaly v rámci Slovenské a České republiky. Nový singl "Mám vás..." je tedy i určitou pozvánkou na koncertní sezónu v roce 2023.

Alan – Ahoj Peter, co nového u The Minority?
Peter – Ahoj Alan, tak aktuálne máme vonku nový singel s názvom "Mám vás... ", ktorý sme vydali v priebehu februára, a ku ktorému sme natočili aj slnečný videoklip. Veríme, že jeho letný nádych bude pekným kontrastom k týmto chladným zimným dňom a tiež v správnej miere podporí náladu celej pesničky. 


Alan – Poslední album jste vydali v roce 2021. Přelom roku 2022/2023 vypouštíte mezi lidi singl a klip "Mám vás...". Co vše chcete lidem touto skladbou říci?
Peter - Textom pesničky prúdi obrazne povedané "mladá krv", pretože je veľmi dôležité aby človek neriešil stále nejaké minulé alebo budúce problémy, ale skôr bol duchom čo najdlhšie mladý, bez obáv a žil pre moment, ktorý sa deje práve teraz. Táto skladba je akousi výpoveďou mladého človeka, ktorého nebavia stále tie otrepané frázy a otázky ohľadom budúcnosti, kariéry a toho ako správne žiť. Má na to vždy veľmi jasnú a priamočiaru odpoveď "Mám vás... " a za tie tri bodky si môže potom každý poslucháč domyslieť, že asi kde ????. 


Alan – Ještě zůstaneme u "Mám vás...". Je to i pozvánka na koncerty, festivaly a celkově na kapelu The Minority?
Peter – Určitým spôsobom áno. Momentálne ešte stále robíme na letných koncertoch a dávame dokopy všetky dátumy. Nedávno sme už ale zverejnili prvé potvrdené klubové a open-air akcie, na ktoré všetkých pozývame a samozrejme v playlistoch nebude nikdy chýbať aj náš nový singel "Mám vás... ". Každou novou nahrávkou, alebo singlom chceme ešte viac upriamiť pozornosť ľudí na našu kapelu a tiež čo najlepšie prezentovať našu tvorbu, ktorej dominuje energický "kalifornský" punk-rock spievaný po slovensky. Myslíme si, že táto nahrávka tieto všetky spomínané atribúty spĺňa naozaj veľmi dobre. 

Alan – Na nové album se ptát nebudu. Na to je ještě brzy. Spíše na hudební úhel pohledu The Minority.
Peter - : Naša tvorba odkazuje na to, ako žijeme, čo nás robí šťastnými v kontraste s tým, čo naopak volá po zmene. Nechceme napraviť všetky problémy sveta, ale radšej robiť hudbu, ktorú milujeme a zdieľať túto energiu s divákmi na koncertoch a priniesť do ich životov pocity, ktoré im pomôžu zabudnúť na tú každodennú všednú realitu. V našom ponímaní je hudba hlavne o zábave a zdieľaní tejto energie s divákmi. Vtedy vždy vzniknú tie neopakovateľné momenty, kvôli ktorým to všetko robíme a robiť budeme. Naša hudba sa dá jednoducho definovať ako  "kalifornský" punk-rock, ktorý je zľahka poprepájaný s prvkami žánrov ako sú rock'n'roll, folk či country a stelesňuje v sebe všetko to, čo máme ako kapela na muzike najradšej.


Alan – Stále zůstáváte v tvorbě v duchu Kalifornského punku? Proč se ptám. Sem tam něco málo máte hodně do country (což mě vůbec nevadí). Jen mimo, nebo doplňující otázka. Pokud by jste tyto skladby trochu upravili, byl by to hodně dobrý psychobilly/punkabilly, ale to je jen dle mého sluchu.
Peter – Áno, to je docela možné. Ale takto sme nad tým ešte neuvažovali. Väčšina všetkých našich pesničiek bola vymyslená na akustickej gitare a preto sa tieto skladby dajú vždy zahrať aj v takej viac folkovej alebo country úprave. Vždy je pre nás dôležitá melódia a posolstvo v pesničke. Až potom sa začne robiť aranž typický pre našu kapelu, kde sa pridajú bicie, basa a skreslené elektrické gitary. V tomto máme tiež veľmi klasický prístup a nejaké elektronické moderné prvky v našich skladbách nenájdete. Ako som už spomínal aj v iných rozhovoroch. Pre našu kapelu je vždy veľmi dôležité, aby si pesnička zachovala svoju jednoduchosť a bolo si ju možné zaspievať a zahrať aj na jednej akustickej gitare napríklad niekde pri ohni. Čiže vždy sa snažíme vychádzať z jednoduchosti a z tých základných koreňov rock’n’rollovej muziky. 

Alan – Koncertní, nebo festivalové zastávky v letošním roce? A máte to docela dobře nastaveno. Nejen Slovensko, ale i Česko. Dobře ty.
Peter – Áno, chceme hrať čo najviac a všade, kde sa dá. Veríme, že tých koncertov bude na jar a hlavne v lete ešte viac. Vždy je to ten najlepší spôsob ako odprezentovať a dostať našu hudbu medzi ľudí a získať si nových fanúšikov. 

Alan – Nebudeme říkat že se nechcete dostat dál než na Slovensko a do Čech. Zkoušel jsi i Maďarsko, Polsko, Rakousko? A s jakým výsledkem?
Peter – Skúšali sme aj Maďarsko, Poľsko a Rakúsko. Zatiaľ sa nám podarilo zahrať tri-krát v Rakúsku vo Viedni. Poľsko a Maďarsko sme zatiaľ neokúsili, ale sme "hladní" po koncertoch kdekoľvek to bude možné, takže ak bude príležitosť a hlavne záujem organizátorov o naše vystúpenie v týchto dvoch krajinách, tak bez váhania prídeme zahrať. 

Alan – Vraťme se na začátek tohoto rozhovoru. Když jsem se ptal co nového u kapely. Mohli jsme zaznamenat na FB prfilu kapely, že jste se i probojovali na nějaké ty dobré místa v hraní atd. Více o tomto?
Peter – Okrem českých a slovenských rádií, sú naše pesničky hrané aj inde vo svete. Tým, že robíme hudbu aj v angličtine, tak sa nám podarilo dostať do rádií v Nemecku, Belgicku, USA, Južnej Afrike alebo tiež v Austrálii. Je to vždy skvelý pocit, keď cítite záujem o vašu hudbu od dramaturgov z krajín, kde sa skrze našu hudbu prihovárame poslucháčom v angličtine. Dáva to našej tvorbe ďalší rozmer a hlavne možnosť osloviť ešte viac potenciálnych fanúšikov. 

Alan – A jen závěrem tedy. Jaro – léto, krom hraní atd. Nějakou pikantnost co připravujete? Duet s ....?
Peter – Duet zatiaľ nebude žiaden. Ale nie je to vôbec zlý nápad. Musím si to poznačiť, a do budúcna to vôbec nevylučujeme. Máme teraz rozrobené aj ďalšie skladby, ktoré budeme postupne dávať von. Takže možno niekedy pred letom alebo po lete by sme chceli dať von ďalší singel a k nemu opäť aj videoklip. Samozrejme nikto nikdy nevie čo prinesie budúcnosť. Takže ak sa náhodou udeje niečo fakt nečakané a zároveň výnimočné, tak sa o tom veľmi radi zo všetkými podelíme.

Alan – Díky za rozhovor. A nejste zde naposled, stále je o čem psát.
Peter – Ja tiež ďakujem za rozhovor a určite sa nevidíme naposledy. Tiež stále píšeme nové skladby, ktoré potom treba vydať a trocha spropagovať ????.

https://www.theminority.sk

Autor: Alan zveřejněno: 6.3.2023 přečteno: 38×