Rozhovor s Martinou Mašovou

Rozhovor s Martinou Mašovou
Retro music Festival - Zpátky v čase

Rodinný festival pod hlavičko retro není jen o muzice z přelomu 80/90 let, ale i o všem co k těmto letům patřilo. Ať pouťové atrakce, oblečení, plasty. Cukrovinky, školní doplňky a mnoho dalšího alá no prostě retro. Pamětníci zavzpomínají, děti a mladší generace jen letmo, útržkovitě nahlédne jak se v těchto desetiletí tak nějak žilo, jak se jejich rodiče, nebo prarodiče bavili formou alá discotéka.
Alan – Ahoj Mertino. Festival Zpátky v čase, kolikátý ročník 2024 to už je, co tyto festivaly pořádáš?
Martina – Ahoj Alane, retro rodinný festival Zpátky v čase je už čtvrtý ročník. Letos budou festivaly ve více městech.

Alan – Prvotní myšlenka začít dělat tyto festivaly byla u tebe kdy? A kdy proběhl první ročník a kde?
Martina – Prvotní myšlenka byla v roce 2019, kdy jsem si řekla, že tohle v ČR chybí a nikdo to nemá. První ročník proběhl 30.8.2019 v Třebíči na koupališti Polanka, kde přišlo na první ročník krásných 5 000 lidí, bylo to pilotní město a chtěla jsem to zkusit.

Alan – Zpátky v čase není festival o jednom městě. Jak probíhali a kde byli festy od jeho vzniku? Ono příkladně letos 2024 jsou avízované dva podobné festy a to v Třebíči a v Olomouci.
Martina – Zpátky v čase byl zpočátku jen v jednom městě, ale rozhodla jsem se to dělat ve více městech z důvodu zájmu lidí. Historicky provní ročník v roce 2019 probíhal v Třebíči, pak další rovněž a pak jsem přidala i město Znojmo, na první ročník ve městě Znojmo přišlo krásných 4 650 lidí. Lidé si užívali atmostferu, není to klasický festival jak máš na mysli festival v Olomouci nebo Břeclavi. Můj festival je mířen na všechny věkové generace aby se děti naučily hrát ty hry, co jsme hrávali jako malý, cvrnkání kuliček, přeskakovaní přes gumu a aby se omezila šikana a domácí násili. Kouzlo tohoto projektu je , že na mém festivalu jsou ty hry, co jsme hrávali jako malý, kde rodič musí ukázat, jak si tenkrát hrál a dítě ho musí  kopírovat. Jde o rodinné pouto mezi dětmi a rodiči a i starší generaci. V dnešní době se pokora a pomáhat druhým vytratilo. Zachovala jsem i retro ceny na všechny atrakce a pití rovněž, připravila jsem spoustu dárků pro děti, které dostanou za splněné úkoly ve stánku Zpátky v čase. Oslovila jsem spoustu mediálně známých tváří, kteří podpoří tento projekt Zpátky v čase. Každý rok vždy vybírám příběh, kdy část výdělku ze Zpátky v čase někomu věnuji, letos to budou v obou městech onkologické děti. Tento projekt se musí dělat od srdce jinak to prostě nejde. Letošní ročníky 2024 budou v Mileniu, máte se na co těšit.

Alan – Nepředpokládám že takováto akce je o jednom člověku. Co stálý team? Nepočítám i když i ti jsou velmi důležití brigádníci. Prostě tvůj team od prvního festu až po 2024.
Martina – Tato akce je opravdu jen o mě. Stálý team nemám. Vždy si pouze najímám agenturu na brigádníky, stage, elektriku apod….Jsem sama za sebe, je to sice náročné,ale jsem obklopena lidmi, kteří ví co chci a najímám si je každý rok a jsem s nimi vždy spokojená.

Alan – Ono jak jsem napsal v hlavičce tohoto rozhovoru, jde o rodinný festival, takže zde hrají roli i finance. Já osobně (tím si nechci nic diktovat) bych viděl na takovéto akci příkladně ze zahraničí Alphaville, Modern Talking, Jimmy Somerville, Ultravox, nebo z České scény Petr Kotvald, Michal David, bohužel Balet už ne. Což by náklady podstatně dosti vzrostli.
Martina – Ano hrají zde roli i finance a to hodně, každý ročník si vydělám ze svého a investuji to do festivalu, není mi líto ani jedné koruny. Víš, je to těžké v dnešní době, každý má možnost něco udělat. Mě napadla tato myšlenka pořádát tento festival a strašně mě to baví. Vše je otázka financi, abych mohla takové kapely pozvat to bych potřebovala partnery, kteří by se semnou spojily, jen v dnešní době každý myslí sám na sebe, tohle je pro dobrou věc a chci v tom pokračovat, protože vím, že je potřeba s tím něco dělat. Kompletní program již je nachystaný, co se týče zahraničních kapel tak zavítají i zahraniční kapely, které v těch městech, co pořádám nikdy nebyli a budou tam historicky poprvé. Mám jednoho z nejlepších zahraničních manažerů, který ví, že projekt je dělaný srdcem a i tak k tomu přistupuje.

Alan – Kde všude se za těch pár let co festival pořádáš odehrál? A byla to jen Morava a Slezsko?
Martina – Festival se pořádál ve dvou městech a to v Třebíči a ve Znojmě, jak jsem již zmínila, festival je docela nákladný a jsem na to sama. Veškeré informace  jsou na webových stránkách nebo fcb, je to úžasný pocit něco takového pořádat, když vidíš tolik lidí, jak si to užívají, jak se baví, dětský smích, musel by si tam být fyzicky, abys ten den prožil s námi. Spoustu atrakci, tomboly, postavičky v životní velikosti, nejlepší retro kostým vyhrává 10 000 KČ, je to nepopsatelný zážitek, když tě lidé potom vyvolávají na podium a děkuji ti za to co pro ně děláš.

Alan – Máš každý rok průběh festivalu trochu jiný, nebo se držíte zajeté šablony?
Martina – Každý rok je jiný, to kouzlo se nesmí vytratit, jak je něco pořád stejné, tak to lidi omrzí. Takže každý rok dávám laťku výš a výš. Letošní ročník bude do detailu vymazlený pro všechny vrstevníky.

Alan – Pojďme k cetkám, trertkám, merchandise, kolotočům. Jak toto koncipuješ?
Martina – Co máš na mysli? Merch je udělaný pro všechny, lidé si o něj řekli, takže se dělal na základě požadavků lidí, který je volně prodejný ve stánku Zpátky v čase. Dělali jsme vše na míru, vše do retro doby s našim logem Zpátky v čase. Veškeré atrakce mají všichni ode mě za 40 KČ, ať už je to ruské kolo, labutě, řetízkový kolotoč a pod, co tenkrát bylo, tak mají ode mě za 40 KČ.

Alan – Letošní rok 2024. Pokud nebude jinak, tak zůstane při dvou akcí (Olomouc a Třebíč). Tak co pro letošek? A ono jednodenní? Pravda, dělat dva dny, mnohem více problémů, mnohem více starostí a opět, mnohem více peněz.
Martina – Letošní ročníky mají být tři Znojmo, Třebíč, Chrudim. Ano bude to pouze jednodenní akce, je to velice náročné, takže zůstanu opravdu u jednoho dne????

Alan – Co se týče návštěvnosti. Jsi/jste spokojena/spokojeni? A roste návštěvnost tohoto festivalu?
Martina – Ano jsem velice spokojená, každý rok to roste, jsem velice štastná, že lidé si našli cestu k tomuto druhu festivalu Zpátky v čase, který je takto koncipiovaný. Je to jiný druh festivalu Zpátky v čase.

Alan – Ono jak jsem uvedl v otázce předešlé. Když roste návštěvnost, jsou větší finance a mohli bychom se dočkat možná i rok 2025 hvězdy večera Erasure.
Martina – Nic není vyloučeno, jde o to zachovat tradice a vnášet je do měst, což je můj cíl, je spoustu měst, které by chtělo tento festival, bohužel je vše o financích. 

Alan – Na co jsem se nezeptal, na to ti dávám zde prostor ať se dál k festu vyjádříš.
Martina – Chtěla bych touto cestu pozvat všechny lidičky, kteří mají rádi, zábavu, smích, radost, aby zažily s námi tento festival na živo. Nedá se popsat co každý rok prožívám a jak dlouho se chystá tento festival, vše je o počasí. Vzpomínky nekoupíš ty musíš zažít. Je to pro mě hodně emocí v tomto festivalu, nedá se to slovy popsat, co vždy prožívám. Moje přání je jediné, aby lidé , kteří za námi příjdou ať už jsou odkukoliv, aby si to s námi užili naplno. Veškerý program a interprety a vše co mám pro všechny připravené bude na fcb a webových stránkách. Děkuji Vám za pozvání, moc si toho vážím. Doufám, že se všichni uvidíme v hojném počtu. 

Alan – Díky za rozhovor. A pokud čas a počasí dovolí, tak se na festu objevíme.
www.zpatkyvcase.cz
https://www.facebook.com/martina.masova.3
Zpátky v čase - Retro Festival Třebíč 2023 (youtube.com)

Zpátky v čase 2022 - zábavný rodinný retro festival, koupaliště Polanka Třebíč, 27. 8. 2022 (youtube.com)

 

Autor: Alan zveřejněno: 19.2.2024 přečteno: