Rozhovor s Mamutem ze skupiny Barbar punk

Rozhovor s Mamutem ze skupiny Barbar punk
O punku trochu jinak než je vžito

My jsme barbaři! Máme rádi holky , medovinu, veselí a hudbu.
Naši tvorbou chceme vrátit alespoň na chvíli staré dobré časy, kdy lidé žili v souladu s přírodou,
uctívali staré Bohy a síly, uměli se pořádně bavit a naslouchali svému srdci. Časy, kdy slovo něco znamenalo a nezkrotnost nebyla hříchem.
I ty v sobě probuď BARBARA, opusť na chvíli školu, práci a starosti všedního dne a nech na našem koncertě průchod svým pocitům a vášním.
Alan – Ahoj, tak jdem na to. Barbar punk už tady nějaký ten rok je. Od kdy existuje? Kdo kapelu zakládal? Kdo kapelou prošel? A současná sestava?
Mamut – Od roku 2007. Ale první zkouška byla v roce 2008 a první koncert byl v roce 2009 - zkrátka nikam nespěcháme. Kapelu jsme za přítomnosti krabicového vína založili já se zpěvákem Horsetem. Pak kapelou prošlo hooodně lidí - na to zde není ani prostor je všechny vyjmenovat… nejdýl vydržel bubeník Pira a houslista Karlos…, ale ti jsou nyní taky v trapu. Teď máme novou sestavu s bubeníkem Davidem (z kapely Koupím si kulomet) a s basákem Snajprem, který se k nám po letech vrátil. Je to super - ve staré sestavě se nahromadily sračky jak ve staré latríně. Asi ponorka a tak…Teď je v kapele více nadšení a je to znát! Tak snad nám to vydrží. 

Alan – Ono myšlenkově k punku po hudební stránce patříte. Zvolili jste si pár dalších nástrojů, tak aby byla tvorba okořeněna. Je to v celku zajímavé, ale není to ojedinělé v hudební tvorbě. Je X kapel které hrají s vlivy indiánských motivů, nebo mají texty jen o zvířatech. Tak jak jste se k tomuto propojení dostali? A textová stránka (která by se spíše přisuzovala metalovým skupinám) – jedete směr? (samozřejmě jde hlavně o prču)
Mamut – Vždycky jsme byli a jsme punkáči - název „Barbar Punk“ mluví za vše. To hudební spojení vzniklo prostě tím, jaké jsme poslouchali kapely. Mezi velké inspirace tehdy patřily rozhodně Znouzectnost, Totální nasazení, Punk flojd, Malomocnost prázdnoty… Zkrátka devadesátkový punk. Ale do toho jsme poslouchali i Klíč, Asonanci, Flogging Molly, irskou muziku… Měli jsme rádi i ten melodický folk. Tak jsme to spojili ve folk-punk, který tehdy u nás hrál málokdo. Vzpomenu jen na Banjaming band v té době snad. A texty? Tam je velká porce zábavy, ale i snahy něco předat. Ekologie, proti válečné písně a protest songy v našem repertoáru taky rozhodně nechybí! 

Alan – Od roku 2008 máte tedy kolik alb a dem venku?
Mamut – Jedno demo a tři alba. Taky pár videoklipů. 

Alan – Poslední album vydané před pár měsíci, s názvem Ragnarok. Dej klasické informace. Jak dlouho album vznikalo, kde jste točili, jak velký náklad jste dělali. A spokojenost s albem.
Mamut – Za mě je album Ragnarok naše doposud nejlepší album, ale názory v kapele se můžou různit. Točili jsme ho ve studiu Hostivař se Zdeňkem Šikýřem, se kterým si skvěle rozumíme. Zajímavé na tom bylo, že jsem konečně prosadil formu natáčení všech nástrojů zároveň, což tomu (oproti klasickému nahrávání „na stopy“, tedy každý nástroj zvlášť) dodalo větší drive. Album vznikalo i s postprodukcí cca.rok. Pokud vás zajímá život ve studiu, tak se mrkněte na Youtube, kde máme report z celého natáčení! Vydali jsme si jej pak sami v nákladu cca.500 kusů. Prodáváme ho hlavně na koncertech, ale do obchodů ho časem dostaneme taky. 

Alan – Je jaro/léto. Kde všude s albem vystoupíte? Eventuelně, proběhl nějaký křest alba?
Mamut – Křest proběhl loni v prosinci v našem domovském klubu Unleaded coffee. Letos určitě uslyšíte několik písní z alba na koncertech - jejich seznam najdete na našich stránkách! 

Alan – Opět na albu máme skladby v češtině, ale iangličtině. Takže?
Mamut – V angličtině je jen jedna skladba, jinak se držíme češtiny. Na minulém albu „Na barbara nemá nikdo“ je ještě jedna píseň v angličtině, ale to je cover na počest akce Junktown v Bratronicích na základně. 

Alan – Ono když se to vezme kolem a kolem, jste docela vyhledávanou skupinu střední velikosti. Jak jsi spokojen s intenzitou hraní?
Mamut – Oh, děkujeme  No, je to slabota, měli bysme hrát víc! Hrát každý víkend třikrát, jako to dělají slavnější kapely, bych asi nedal, ale aspoň dvakrát, třikrát do měsíce bych se nezlobil. Plus nějaké to zahraniční tour, pak festivaly, pak O2 Arena  Můžem si za to ale sami - nabídky jsou, akorát bohům žel často koncerty z časových důvodů odmítáme. Je to tím, že každý z nás má hromadu dalších projektů, nejen hudebních. Ale snad dáme jednou do kupy ochotnou sestavu a odehrajem 200 koncertů ročně jako Ramones v CBGB! Jou, nikdy není pozdě! 

Alan – Na album vznikl i klip. Poinformuj. Možné i nemožné.
Mamut – Klip vznikl loni v létě na skladbu „Na barbara nemá nikdo“. Točilo se to u nás na Barbarské osadě a byla to sranda - však mrkněte! Do hlavní role jsme sehnali kamaráda vskutku Conanovské postavy, což nebylo lehké. U klipu jsme se hlavně bavili, bylo to příjemné… Jo a ten pochcanej ksicht je kamoš, kterýho jsme polili čajem  

Alan – Má oblíbená otázka. Vtipné momenty z natáčení alba i klipu. Pojďme se zasmát.
Mamut – Za mě je asi nejvtipnější část, jak Horset předstírá kocovinu a holky vedle něj pokládají mimina, která si jakoby s nima udělal. Scéna vznikla improvizovaně, s takovou koncentrací dětí na místě jsme nepočítali  Pak jsem se zasmál, když měl Horset jen jakože jít a byl tak nachcanej, že se sotva udržel na nohách. Pak bubeník Pira, jak krade boty… Hodně mě baví vidět kamarády v nezvyklých rolích a když jim ještě navíc ty role sednou, tak je to bomba! 

Alan – Odbočíme od kapely, u muziky zůstaneme. Ty pořádáš občasné koncerty, nebo festivaly. Občasné. V letošním roce jste (jsi) se překonal (překonali) a udělali (zatím nás tyto akce teprve čekají) pár docela odvážných kroků. Pokud vyjdou, tak to bude nářez. Vem to tak nějak popořadě. A co byl největší oříšek, největší problém uskutečnit? Hrad/hradní nádvoří?
Mamut – To by byla otázka spíš na zpěváka Horseta. Ten se letos do všeho po hlavě pustil. Pořádá Beltine, Nejlepší punkovej fest, Lugnasad, Barbarfest a k tomu ještě pár menších akcí. Koupil zámek ve Ptení, kde to chce rozjet. Držíme mu palce! 

Alan – K dané tvorbě vás museli nějaké ty kapely inspirovat. Né že by vás nemohla oblažit můza, ale přeci jen. Tak kdo to byl? Akropolis, Tomahawk?
Mamut – kapely jsem uvedl výše, šlo hlavně o český a slovenský punk-rock. Hlavní inspirace byla ale život sám. Takový ten přetlak, když chcete něco světu říct. Něco, co je ve vás a chce to ven. A taky touha žít si po svém, dělat věci jinak. Toho se držíme doteď. 

Alan – Osobně bych kapele přál aby poslední album měli rychle rozprodáno, byl další dolis, a vyšlo by LP/CD best Barbar.
Mamut – Díky, to by bylo samozřejmě moc fajn! Na best-ofku ještě asi máme čas, viděl bych to tak po 20 až 25 letech hraní. Na to jsme ještě mladí. Tyjo, když sem se naposled bavil s Totáčama, tak říkali, že mají 33 let výročí! No sakra, to je doba, co my sme na světě… Jo, letí to jak šlak ten čas! Takže možná už můžeme best-ofku pomalu chystat  

Alan – Díky za rozhovor, pokud vše dobře vyjde, a pevně věřím že vyjde, na podzim uskutečníme další rozhovor, který se bude odvíjet hlavně okolo odehraných akcí a Valhali. Pokud vše klapne tak jak má, bude o čem psát i povídat.
Mamut – Určitě, témat je u nás vždycky hodně! Taky díky za rozhovor a děkuju i za tvé aktivity kolem muziky, je jich celkem hodně a jsem rád, že to děláš! 
http://barbarpunk.com

Autor: Alan zveřejněno: 2.5.2023 přečteno: 101×