Rozhovor s Aleš (Drobek) Dejdar

Rozhovor s Aleš (Drobek) Dejdar
Akustika, punk a fest

V roce 2023 proběhl první ročník dvoudenního festivalu Punkplugged v Újezdu u Přelouče. Celý festival je zaměřen na skupiny hrající punk, hard core, ska a jim podobné žánry. Což o to, to by nebylo až tak ojedinělé. Sám název nám napovídá že jde výhradně o akustické podání. Zde se představili, a v letošním roce opět představí kapely nejen z Čech, ať ukáží jak jim to hraje bez elektriky. A klidně tomu říkejme folk. 
Alan – Ahoj Drobku. První ročník – druhý ročník. Rozdíl?
Drobek - Ahoj Alane, jen bych tvůj úvod lehce doplnil, ačkoliv to máme v názvu festivalu, chceme se vyhnout nějakým škatulkám, takže říkáme, že jde o festival bez elektrických kytar, to je jediná podmínka pro všechny kapely a vlastně i celkem napětí, protože nevíme, kdo k tomu jak přistoupí a s jakými nástroji to odehraje.
Zpět k tvojí otázce… rozdíl? letos asi lehce příjemné pocity. Příjemné pocity z toho, že se o nás ví, je větší zájem o vstupenky a přišlo nám spousta nabídek od kapel, které by u nás chtěly hrát. Zároveň ale na sebe vytváříme větší tlak, aby všechno bylo minimálně na stejné úrovni jako vloni a abychom nezklamali pořadatelsky ty, kteří s námi byli u premiéry :)

Alan – Ono akusticky občas zkouší hrát každá kapela, občas se objeví i nějaký ten menší festival. Ty jsi udělal dvoudenní, tudíž máš v akustice největší fest v Česku. Kdy tě přepadla tato myšlenka? Jak dlouho jsi realizoval první festival?
Drobek - „největší“ to se čte krásně :) Myšlenka mě přepadla asi před pěti lety, největší inspirací byli kluci z SPS se svojí akustickou klubovou tour, Zdeněk byl vlastně i první, s kým jsem se o tomhle nápadu bavil a on s Floutkem můžou za to, že si teď na tohle téma povídáme.
První ročník jsme chystali rok, nemáme skoro žádné pořadatelské zkušenosti, vždycky jsme byli jen součástí, ale sami nic nedělali. Všechno jsme si řešili úplně od nuly, obrovská zkušenost.

Alan – Cobys řekl na trochu toho humoru. (tedy těch vtipných záseků budeme mít více v otázkách, je co povídat) ale teď dáme mírně vtipné drobnosti mezi těmito festy. Příkladně křížení termínů.
Drobek - Koukám, že toho o nás víš taky dost :) Rozhodnutí o prvním ročníku padlo na Podpáře v Trutnově, rozjeli jsme přípravy, založili firmu a druhý den se objevila první informace, že Mighty Sound mění termín přesně na nás. Krve by ses v nás nedořezal, když jsme se to dozvěděli, ale stejně jsme to riskli. Letos jsme se posunuli termínově o týden vpřed a hle, Rock for people mění termín :D jj je to tak, takže zase jdeme proti velkýmu fesťáku a ještě ho máme „za barákem“

Alan – Když jsi poprvé oslovil první kapely na první ročník, jejich odezva? A co bylo pro tebe i návštěvníky festivalu top?
Drobek - To byla pro mě největší výzva, všechny jsem obvolával osobně, žádný maily a vůbec netušil, jak na to zareagují. Každýmu jsem vysvětloval naší myšlenku, proč to chceme, jak má celá akce vypadat po všech stránkách a připravoval se, jak mě budou posílat víš kam… Jenže ono to bylo super, kapely reagovaly fakt pozitivně, někdo řekl hned „jasně není problém, další zase „ty vole, to je super výzva. Byla jediná kapela ze všech oslovených, která nám řekla kategorické NE. Těžký někoho vyzdvihnout, protože byli všichni skvělí. Za sebe budu jmenovat Našrot, který mě fakt překvapili a podle fanoušků asi nejvíc Tim Steinfort, ale říkám všichni byli skvělí a hlavně naprosto bezproblémoví.

Alan – Loni i letos budeš mít pár jmen, pár kapel kteří se budou účastnit tohoto festivalu znovu?
Drobek - Ano, máme to tak půl na půl. Chtěli jsme si zachovat nějakou vazbu na loňský ročník a těšíme se i na to, jak se kapely z minulého ročníku nachystají letos a zároveň chceme pestrost a zábavu. Máme limit na přestavbu a zvukovku 15 minut, nesnáším velký prodlevy na festech, takže to podle toho skládáme, počty nástrojů a tak, aby za sebou nešly početně velký kapely, ať to odsejpá a má to šťávu. Třeba Heebie Jeebies u nás točili svojí první akustickou desku a letos by ji u nás měli pokřtít :) Jmenuje se Punkplugged :D

Alan – Málo který festival má při prvním ročníku bohatou návštěvnost – doufám že II. ročník bude o mnoho lepší. Tlačíš info kde se dá? A odezva, reakce jsou jaké?
Dorbek - Přesně v to doufáme taky :) jasně že jo, zase objíždíme nejen punkové akce skoro v celé republice, rozdáváme letáky, plakáty, prodáváme vstupenky a hledáme všechno možné, jak se zviditelnit a dostat se k lidem. Všechno si platíme sami, takže nemáme na nějaké velké mediální kampaně, proto jsme vděčni za každou pomoc i za tenhle rozhovor.

Alan – Drobku, ty máš mnohem více aktivit nežli tento festival, klidně o nich řekni, alespoň o hlídací agentuře, co zajišťuješ na festivalech a podobně.
Drobek - Tím to vlastně celé vzniklo, jezdíme s klukama hlídat fesťáky přes dvacet let, já začínal na legendárním Antifestu, jezdili jsme k Ianovi na Brněnec a srdeční záležitostí je Podpára a protože muzika je malej rybníček, tak jsem si užil i zábavu s Martinem Maxou nebo skupinou Holki a spoustu diskoték a zábav :D

Alan – Když už jsme u té agentury, bylo dost smutných chvilek, ale i těch veselých. Hoď opět něco do placu. Klidně jak jsi za pruzení hodil do bahna členy skupiny Acidez a byli tam až po pás. Atd ..... / nasmáli jsme se dost. 
Drobek - tvl. :D hele potkali jsme se asi po deseti letech a kluci se k nám hlásili s úsměvem. Vyprávěli nám, jak si z té bahenní koupačky odnesli kapelní hlášku „Where is my shoes“ když v tom bahně utopil kytarista boty a nemohl je najít

Alan – Před lety jsem se bavil s Mařákem, velmi kvalitní zvukař, opravdu kvalitní zvukař. Když zvučil, byl upozorněn že celebrita která bude na pódiu má občas takovej (řekněme blbej) nápad. Sleze z pódia, mezi lidi a občas hrábne do čudlíků (jezdců zvukaři) - -Tazzy na to, jo ať přijde a ukázal bejsbolku se slovy, jo klidně ať přijde. Ukázal jsi krom Acidez, že i celebrita může dostat nakládačku?
Drobek - Hele nákladačka je silný slovo :) Ale vzpomínám si třeba na kluky z Fialek, když nám přelezli plot do backstage nebo když původní partička Falešnýho obvinění v noci rajtovala po střechách aut, tam jsme se tenkrát hodně intenzivně na sebe mračili :D Nebo když jsem na pódiu držel zpěváka Major Accident, aby ho fanoušci samou láskou nestrhli za nohu z pódia :)

Alan – Letos 2024. Dva dny. Na koho vsázíš nejvíce z kapel. A nemyslím tím jako tahouna. I když Tim je jak tahoun, tak dokáže velmi dobře odehrát i folk.
Drobek - Když vloni Tim přijel, myslel jsem, že ten koncert ani neodehraje :D za hodinu tam poslal asi šest piv a tři brka :D pak vylezl na pódium, zapálil si brko a začal… skoro nikdo ho neznal a pod podiem stáli lidi s hubou dokořán a nechtěli ho potom pustit z podia :) Takže jsme rádi, že se zase vrátí. Máme velkou radost, že jsme ukecali SPSka, protože jejich kalendář je šíleně nabitej a jak jsem říkal, Zdeněk za ten fesťák tak trochu může. Po půl roce dopisování jsme se domluvili s maďarskou kapelou Selfish Murphy. Těžký někoho vypíchnout, protože jsme fakt rádi, že do toho všechny kapely jdou, přestože musej spoustu věcí měnit a zkoušet.

Alan – Zajištění zázemí pro návštěvníky? Vem to jen v kostce, informace mají na stránkách. Ono i dát festival kde je zastřešeno pódium i místo na sezení s tanečkama, je dost dobrý.
Drobek - Přesně…areál je naše zásadní věc, pogo i sezení pod střechou je skvělá věc, takže poručíme větru dešti i sluníčku, který umí být taky pěkná svině. v kostce, Bez plastu, bez smažených polotovarů s čístýma záchodama!!! Skvělý jídlo a pití, sami si udíme a grilujme maso, máme čerstvé ovoce a zeleninu, k snídaní koláče buchty nebo vajíčka. Nají se u nás i vegani :) všechno na jednom plácku, muzika, stanování a parkování, všechny služby nonstop. Tetovací studio, dětský koutek nebo terminál pro výběr peněz :) a hlavně skvělá atmosféra a nálada.

Alan – Drobku já ti popřeji hodně zdaru, a pevně doufám že vše proběhne tak jak má, bez provaru. Abys III. Ročník 2025 opět pořádal a když bude výdělek rozšířil festival o další minimálně stage. Já nepojedu, v tom termínu je Rock for People. Ne dělam si prču. Jasně blbá sranda, chápu.
Drobek - Alane díky moc a na ten třetí ročník pokud bude, tak se třeba posune Brutal Assault :D

https://www.facebook.com/profile.php?id=100089137022361
https://www.pacoustic.cz

Autor: Alan zveřejněno: 22.1.2024 přečteno: 88×