Rozhovor nejen s Petrem Růžičkou

Rozhovor nejen s Petrem Růžičkou
na vlnách Pirates of the Pubs

Po dlouhé, ale opravdu dlouhé cestě v Punku se Petr pohybuje ještě z dob před rokem 1989. Pod jeho korouhví prošlo spousta skupin, které tlačil po Československu, Česko – Slovensku, Česku a samozřejmě do zahraničí. Jak kapely zahraniční, tak punk bendy v Česku. V poslední době tlačí Pirates of the Pubs. Společně odehráli X koncertů jak v Česku, tak v zahraničí, a společně vydali jednu dlouhohrající desku a dvě split alba.
Alan – Ahoj Petře a Pitáti.
Petr  – Ahoj  Alane  a  nazdar lidi co máte  rádi  naší kapelu.
Piráti - AHOY námořníci!

Alan – Petře jen v kostce, kdo všechno prošel tvýma rukama do současnosti?
Petr – V kostce, tak několik stovek kapel. Třeba když jsem měl v Teplicích klub, tak to bylo zhruba 10 kapel za měsíc. ale nyní jsem se  trochu uklidil a dělám jenom několik kapel za  rok.Teď mám třeba v květnu Pirates of  The  Pubs, dále Toy Dolls, z Israele Death in Your Yard, tak to je opravdu dost málo na to co jsem dělal.

Alan – Rozhovor by byl brutálně dlouhej, spíše by to byla kniha, abychom vše pojmuli. To se nedá. Takže jen opět zhruba. Koho jsi nejraději dělal a děláš? A proč?
Petr – Napřed Extempore a MCH band, to byla inspirace pro založení vlastní kapely jako byla legenda FPB, pak Šanov potom SPS, Malomocnost  prázdnoty, Spínací špendlík, Slobodka, taky Squad 96  /kde  mě tak  nějak vyrazil dech lídr  kapely když přešel  na  druhej břeh k radikálům/ nyní jsou to Pirates of  The  Pubs. Spousta zahraničních kapel  jako Toy Dolls, Sham 69, the 999, the  Exploited s Watiem byla často sranda, hrozně rád dělám s TV Smith, je to dost velkej pohodář, Peter Test Tube Babies jsou taky fajn lidi . Nerad bych nějakou kapelu zapomněl, bylo jich fakticky několik stovek a na konci je Eddi a Vibrators a UK Subs, kde mám rád celou kapelu i s Charliho ženou Youko, která měla nyní narozeniny.

Alan – Když jsme se před časem bavili, Pirátů jsi se ujal za prvé – protože zdařile našláplá skupina Spínací špendlík to totálně zabalili. Za druhé vidíš i slyšíš v nich potenciál.
Petr – Já si musím vždycky poslechnout tu kapelu několikrát, třeba jsem slyšel SPS když jsem dělal Šanov a moc se mě to nezdálo, to bylo v 1989, ale pak jsme si je vzali jako předkapelu a nakonec jsem opustil Šanov a šel na 20 let do SPS. Tady u Piratů to bylo podobně, najednou jsem cítil že to může být  jednou velká kapela.

Alan – Jak jste reagovali na nabídku Petra že si vás vezme pod patronaci?
Piráti – S nadšením, protože legendy Petra předchází a obavami, protože jako mladej opilej muzikant moc nevíš do čeho jdeš a co to obnáší ale po letech zpětně viděno můžeme říct, že to bylo naše nejlepší rozhodnutí. 

Alan – Jak dlouho jsi s vlastně s Piráty? A změny od doby co je máš pod patronací?
Petr – Dohodli jsme se začátkem roku 2017, tedy jedeme spolu sedmý rok. Ne všichni co v kapele v roce 16 a 17 hráli chtěli  manažera, nechtěli jezdit tak daleko a neměli pocit že by jsme mohli být jednou rovnoceným partnerem třeba na Rebellion v Anglii.

Alan – Kde všude jste s Petrem byli? A co byla pro vás jako kapelu největší prestiž? Koncert – festival?
Piráti – S Petrem Švédsko, Francie, Švývarsko, Německo, Polsko a Anglie a Skotsko, největší prestiž co se týče tuzemska určitě Mighty Sounds, zahraničí Rebellion.

Alan – Dedo Podre jsi v republice měl, nápad udělat první split s Piráty?
Petr – Dost jsem Otaviovi  dlužil, vzal mě na tour po Brazilii, tak jsme se dohodli že uděláme společný album a třeba nás to nakopne v jižní americe. No je to celý ještě v plenkách, ale rád bych se tam ještě někdy dostal. Je to ale dost o financích.

Alan – Druhý split album vesměs novinka, se skupinou the Ramstampits. Ke skupině jsi se dostal jak, a domluva ohledně vydání jejich mCD na splitu s Piráty?
Petr – Ta parta Ramstampits mě oslovila na Rebellion a hodně nás vynášeli třeba ve fanzinu Keyrang. Dostali jsme nabídku, aby jsme zahráli na festivalu ve Skotsku a to mě vždycky lákalo si  tam zahrát. Nechat se ocenit v zemích jako je Irsko a Skotsko. Hrajeme vlastně jejich muziku s velkou dávkou punku a taky s českou muzikou. Uvidíme jak tam na festivalu v Dunoon dopadneme.

Alan – Vydání splitů jste uvítali? Jak jste se k tomu jako kapela stavěli?
Piráti – Jako ke všemu, hlavně ne střízlivý. :D Jasně, každá kapela chce mít svůj vinyl a kapely s kterým na těch plackách jsme jsou skvělý, takže nebylo o čem. 

Alan – Ptát se na ohlasi je předčasné, LP je krátkou dobu venku. Předpokládám, že bylo dosti předobjednávek, a jsou zde i velké festivali, které umožní formu většího prodeje.
Petr  – Doma prodáme několik desítek LP a počítám že se nám povede prodat dost v zahranií. Jinak si s tím podložím postel, to je vtip, věřím že se to časem prodá.
Piráti - Předobjednávek bylo opravdu hodně a tohle splitko se hodně povedlo, takže věříme, že se bude i dobře prodávat.

Alan – Na léto, možná i podzim, se chystáte hrát po Evropě. Kde všude budou zastávky pro Piráty?
Petr – Chci to zkusit hlavně v Německu, kde je poměrně dost silná konkurence podobných kapel. Začínáme v Bavorsku, ale rád bych se dostal do podvědomí celýho Německa. Jinak nás čeká letní tour z Budějek až na Rebelion, tedy pojedem postupně Německo, Belgie, možná i Francie. Pak jih Anglie a Black Pool nakonec. Bournemouth. což je taky na  jihu, naproti je Normandie. Podzim dost Německo a taky Švédsko. Nakonec v listopadu Anglie festival v Morecambe má velký kredit.

Alan – Jaké máte přípravy na cesty do zahraničí? A kam se nejvíce těšíte? Amerika?
Piráti - Nejvíc Angllie a Rebellion. Přípravy krom intenzivních zkoušek asi žádné speciální.
Petr – Já jsem to už někde napsal, můj cíl je jednak Brazílie a pak USA a Kanada, ale to se musí hodně připravit a najít lidi co to budou chtít odehrát. Jde o to, že někteří chodí do zaměstnání a není čas na to - hraní a chození do práce, taky ne každej unese ten celý kolektiv, jsem rád že Ondra a Baruška jsou pro věc zapálený a dávají tomu být kapelou skoro všechno.

Alan – Odehrané koncerty a festivaly. Které berete, nebo na které vzpomínáte nejraději? A na které by jste nejraději zapomněli?
Petr - Na ty špatný rád zapomínám, občas se něco nepovede. Jdeš na cenu v blbej čas a občas tam je publikum co není na tebe zvědavý a tak radši poctivě zahraješ a čekáš že se někdo chytí a na ostatní zapomeneš.
Piráti - Všechno má svý, a ve výsledku není žádné hraní špatně, někdy je holt člověk nahoře a jindy zase dole, tak už to prostě někdy bejvá, jak zpívají Exni!to. Ale pokud bychom měli vypíchnout nejlepší hraní, tak jsou to hlavně velké festivaly. Co se organizátorské práce a lidí pod pódiem týká, jednoznačně vedou.

Alan – Tuto otázku pokládám vždy, mam ji prostě rád. Vtipné zážitky z cest. Tak kdo má jakou perličku?
Petr  -  Toto nechám na kapelu, ať se pochlubí.
Piráti - My si toho moc nepamatujeme. :D 

Alan – Ještě pokud to tedy nevadí, zůstaneme u vtípků. Vtipné zážitky při natáčení splitu a natáčení klipu Vlci?
Petr – Já jsem rád že jsem se na Vlci s kapelou shodnul, a že to bylo zrovna ve Futuru tedy jedem z těch lepších klubů v Praze.
Piráti - Tak při natáčení ve studiu je tak nějak zábava kolektivně, ale když jsme natáčeli ve Futuru klip, tak nám říká Pája Junek abychom ho upozornili až budeme hrát Vlky, aby mohl snímat zpěvy. No  v zápalu boje nám to došlo až v půlce písničky, že jsme Páju neupozornili, tak jsme je museli dát na konci ještě jednou. :D

Alan – Předpokládám že toto není poslední rozhovor který společně v tomto roce děláme. Ať tištěný, nebo rádiový, a nebo v Tv. Čekají vás spoustu festivalů, sposta koncertů, a bude hodně legrace, i k té se slzami. Díky a ahoj.
Petr – Jsem rád že nám věříš, my se nyní v květnu a červnu  rozehrajeme na akcích kapely Tři sestry a taky na festivalech a pak vyrazíme udělat díru do světa.
Piráti - Díky moc a vítr do plachet!
https://www.piratesofthepubs.com/

Autor: Alan zveřejněno: 16.5.2023 přečteno: 157×