Musíme dál pořádně mávat praporem

Musíme dál pořádně mávat praporem
Rozhovor s Márdim

frontmanem pardubické Vypsané fiXy, která letos slaví dvacet pět let existence na tuzemské hudební scéně. Novým albem a velkým turné. V jejich případě ani nelze jinak. 


Když se řekne pětadvacet let, co vás napadne jako první?

Uteklo to rychle.

Můžeme trochu zabilancovat? Vrcholy a pády těch pětadvaceti let?

Je to pořád taková vlnovka, která se zvedne, když máme dost. Blbý to bylo v roce 2001 po vydání první desky, kdy z kapely odešel basák a náš kytarista Mejla onemocněl a v podstatě s náma dva roky nejezdil. Jezdili jsme v sestavě já, bubeník Pítrs a na basu se střídalo asi pět lidí podle toho, kdo zrovna mohl. To bylo tvrdý. Ale naštěstí se objevil Mejn, Mejla se uzdravil a oslovila nás agentura Ameba. Najednou jsme byli v plné síle a dostali nás na všechny velký festivaly. Před nahráváním desky Fenomén v roce 2007 jsme už zase byli ve slušným rozkladu, protože jsme hráli opravdu hodně, jezdili jsme i na Slovensko a do Polska a měli jsme ponorku. 

A co pomohlo tentokrát? 
Naštěstí jsme si vše vyříkali během jedné cesty na koncert a dali jsme se dohromady s producentem Dušanem Neuwerthem, se kterým jsme nahráli naši nejúspěšnější desku Fenomén. To nás opravdu nakoplo. Vyprodali jsme Lucernu, dostali jsme se díky naší manažerce do velice úspěšnýho filmu Václav a Fenomén byl nominovanej na Anděla. Poslední větší krize byla ta, když to chtěl v roce 2014 zabalit Mejn. Odstěhoval se do jižních Čech s tím, že s hudbou úplně skončí. Tady to asi zachránil Ondřej Ježek, kterej s námi nahrával rozlučkovou desku Krásný smutný den. Byla to dobrá deska, Mejn si to srovnal v hlavě a za půl roku se vrátil. Jeli jsme vyprodanou šnůru k dvaceti letům a bylo to skvělý. Takže úplně na rozpad to nebylo nikdy a co nás nezabilo, to nás posílilo. Nejtěžší je smířit se s tím, že vlastně na nic nemáme stejnej názor (smích).

Třetího října vám vyšlo nové album nazvané Kvalita. Netradičně jste ho svěřili do rukou dvěma producentům. Čí to byl nápad?

Nápad vzešel z toho, že někdo z nás v šatně na koncertě prohlásil, že by bylo zajímavý, kdyby se Ondřej Ježek s Dušanem Neuwerthem spojili v jednoho producenta. Všichni se zasmáli, ale pak jsme se bavili dál a shodli se, že by to spolu vážně produkovat mohli. Tak jsme si s nimi dali sraz v hospodě a oni řekli ano. Do chvíle, než jsme začali nahrávat v Sonu, panovala jistá oboustranná nervozita, jak to bude probíhat a jak to dopadne. Pak se ale ukázalo, že si ti dva opravdu rozumí a dokážou velice dobře spolupracovat. Takže na začátku všeho byla vtipná hláška, která se proměnila v dobrej nápad.

Jak dlouho vznikaly písně na album?
Nahrávali jste zase v Benasu na Seči a až poté šli s tímto materiálem do studia nebo tomu byl tentokrát jinak?
Materiál na novou desku vznikal dva roky. Doma jsem nahrál zhruba třicet nápadů. Pak jsme jeli s kapelou na soustředění do našeho oblíbeného studia Benas a tam jsme dohromady zpracovali polovinu. Dotáhnul jsem všechny texty, což je u mě na celém procesu to nejtěžší, a výslednej demosnímek jsme poslali producentům Dušanovi Neuwerthovi a Ondřejovi Ježkovi. Společně s nimi jsme vybrali finálních jedenáct písniček a vyrazili do studia Sono. Tam jsme to všechno nahráli znova a úplně nejlíp.

Kvalita je vaše deváté studiové album. Můžete prozradit, jakou desku z těch devíti máte nejraději a proč?

Samozřejmě nejradši mám teď tuhle, protože je čerstvá a právě se narodila. Časem tyhle poporodní stavy zmizí a Kvalita bude se všema předchozíma deskama na stejný úrovni. Je to jako s dětma. Každá obsahuje něco proč ji milovat a proč se trochu rozčílit. Čas všechno prověří a objeví se přednosti a asi i věci, které by šly změnit. Doufám, že těch důvodů ke změnám tam bude minimální množství. 

Vaše aktuální turné Vypsaná fiXa 25 let tour jste zahájili v pardubickém klubu Žlutý pes. Koncert prý byl vyprodán během několika minut. Máte k tomuto místu nějakou zásadní vzpomínku? 
Žlutý Pes je místo, kde to všechno začalo. Tady jsme se dali dohromady. Měli jsme zde úplně první koncert, jeden čas jsme zde i zkoušeli a stalo se tu toho opravdu dost. Něco si radši ani nepamatuju. Úplně nejšílenější fáze byla, když zde náš kytarista dělal barmana a vrcholem všeho bylo, když jsme zde na Silvestra uspořádali beach párty. Venku bylo mínus deset, v klubu pobíhala spousta lidí v plavkách a celej klub byl zavezenej pískem.

Letos poprvé budete hrát ve Foru Karlín. Je to další z met, kterou chce mít Vypsaná fiXa zapsanou ve své kariéře?
Koncert je už vyprodán a to je myslím na kapelu našeho typu opravdu krásnej výkon. Moc si toho vážíme. Další meta je Glastonbury, to už bych byl spokojenej úplně.

A otázka na závěr: Co dál?
Co dál? Musíme dál pořádně mávat praporem. Nic jinýho se nedá dělat.

--------------------------------------------------------------

Vypsaná fiXa hlásí vyprodané Forum Karlín

Pražský koncert Vypsané fiXy ve Foru Karlín je dva měsíce před konáním beznadějně vyprodán. Ten je součástí jejich jubilejního Vypsaná fiXa 25 let tour, které čítá celkem čtrnáct vystoupení. Kapela jej zahájila 7. října koncertem v rodných Pardubicích v klubu Žlutý pes, kde před pětadvaceti lety odehrála svůj první koncert.  

V rámci oslav čtvrtstoletí existence vydala kapela u svého labelu SanPiego Records  3. října nové, v pořadí deváté, studiové album nazvané Kvalita. Nahrávalo se ve studio SONO a obsahuje jedenáct novinek, které si producentsky a trochu netradičně rozdělili Ondřej Ježek a Dušan Neuwerth. „Nápad použít dva producenty na jedno album vzešel z toho, že někdo z nás v šatně na koncertě prohlásil, že by bylo  zajímavý, kdyby se Ondřej Ježek s Dušanem Neuwerthem spojili v jednoho producenta. Všichni se zasmáli, ale pak jsme se bavili dál a shodli se, že by to spolu vážně produkovat mohli. Tak jsme si s nimi dali sraz v hospodě a oni řekli ano. Do chvíle, než jsme začali nahrávat v Sonu, panovala jistá oboustranná nervozita, jak to bude probíhat, a jak to dopadne. Pak se ale ukázalo, že si ti dva opravdu rozumí, a dokážou velice dobře spolupracovat. Takže na začátku všeho byla vtipná hláška, která se proměnila v dobrej nápad,“ vysvětluje frontman kapely Márdi. 

Prvním singlem a videoklipem, který kapela z nového CD vypustila do světa ještě během léta, byla píseň Krabička. Na něj pak navázala dalším klipem s názvem Babička. 
Zhlédnout můžete zde:


Album Kvalita si můžete poslechnout zde: https://backl.ink/58228309

Vypsanou fixu můžete vidět na jejich právě probíhajícím turné, které vyvrcholí v pražském Foru Karlín.

Termíny Vypsaná fiXa 25 let tour 2019
07. 10. Pardubice – Žlutý Pes,

18. 10. Ostrava – BrickHouse DOV,

19. 10. Frýdek Místek – Stoun,

24.10. Bratislava — Randal ,

26. 10. Havlíčkův Brod – Oko,

02. 11. Litvínov – Attic Club,

09. 11. České Budějovice – KD Vltava,

15. 11. Liberec – Bunkr,

22. 11. Olomouc – S klub,

28. 11. Brno – SONO,

29. 11. Zlín – Masters of Rock Café,

06. 12. Ústí nad Labem – Music club DOMA,

12. 12. Plzeň – Depo 2015,

18. 12. Praha – Forum Karlín

www.ticketstream.cz

www.vypsanafixa.cz

Kontakty:
Management: Ludmila Karlíková, 777 292 020, dydla@dydla.cz
PR, tiskový servis: TURNER PR, Pavel J. Turner, 602 346 315, pavel@turner.cz, www.turner.cz
 

Autor: Alan zveřejněno: 24.10.2019 přečteno: