Minirozhovor s hlavním tvůrcem projektu Vzduchem

Minirozhovor s hlavním tvůrcem projektu Vzduchem
s choreografem Matyášem Rambou

Projekt Vzduchem bude už tvým druhým choreografickým počinem, znamená to, že se pomalu přesouváš z pozice tanečníka na pozici tvůrce?
Doufám, že ano. Tvořit je a vždycky byl můj sen.

Velkou inspirací pro téma projektu byl příběh Jonathana Livingstona Racka spisovatele Richarda Bacha, v čem a jak se v inscenaci odrazí?
Kniha ve mně rezonuje, je hodně fyzická, a proto jsem s ní chtěl pracovat. Zároveň překonávání hranic je díky gymnastice mé dlouhodobé téma. Stejně jako v knize, se v představení snažíme zjistit, kde jsou naše hranice, jestli stojí za to je překonávat a co nás to bude stát. 

Jde o čistě novocirkusový projekt?
Doufám, že ne. Mám pocit, že v ČR není nový cirkus zcela definovaný, a díky tomu se nemusíme držet akrobacie nebo akrobatických disciplín. Můžeme kombinovat vše, co nás napadne. Hrát si.

Jaký jsi zvolil pohybový slovník?
Mám velmi pestrou skupinu performerů. Každý z nich je silný ve své individuální disciplíně, takže se společný pohybový slovník hledá těžko. Ale i díky tomu se musí každý učit nové věci, posouvat své hranice. Takže se v jejich osobním příběhu zrcadlí hlavní téma představení.

Jak bude vypadat scéna pro projekt Vzduchem?
Scéna byla původně vytvořena s jednoduchým záměrem. Vypnout šest metrů čtverečních velkou síť, která by sloužila jako trampolína a na které se mělo představení odehrávat, tak abychom nebyli limitování technickým vybavením různých divadel v ČR nebo v zahraničí. Síť sice ještě není stoprocentně funkční, ale na druhou stranu nám vznikl prostor, který skrývá nepředstavitelné množství možností. Je to vyvýšená stage, do které se zabodávají těžké železné ty
e. Už teď mě mrzí, že nemáme více času.

Představil bys nám svůj inscenační tým?
Protože jsem režii nestudoval, jsem šťastný, že mám za zády režijní duo SKURT. Fungují jako supervize a dramaturgie. Dále Petr Horniček, který vede Losers Cirque Company a v projektu dělá scénu a produkci. Lucie Červíková vytvořila kostýmy a make-up. Vlado Mikláš pracuje s živou hudbou. Michael Bláha se stará o světla a Karel Mařík stojí za zvukem. Všichni jsou dlouholetí kamarádi.

V inscenaci tedy bude živá hudba…
S Vladem Miklášem jsem spolupracoval už na předešlém představení Kolaps a spolupráce mě strašně bavila. Pro inscenaci Vzduchem nás lákalo použít cimbál na jevišti. A je tam. Vlado je kouzelník.

Nezvyklé bude složení performerů, objeví se i nové tváře pod hlavičkou Losers Cirque Company, představil bys nám krátce jednotlivé performery?
Ze stálých členů je v projektu Vítězslav Ramba, můj bratr, akrobat a tanečník. Ve skupině vystupuje pod přezdívkou Pan To Dám. Dále Kristýna Stránská, akrobatka a tanečnice. Kvůli projektu Vzduchem se začala učit novou disciplínu hand stand. Z nových členů jsme přivítali Vojtěcha Glasera, který se věnuje trampolínám. Tomáše Pražáka, streetového tanečníka. Michala Heribana, tanečníka a herce, který se věnuje pohybovému divadlu. Všichni tři přináší do projektu spoustu inspirace a nové energie.
 

Autor: Alan zveřejněno: 3.9.2018 přečteno: