In Articulo Mortis - Návrat?

In Articulo Mortis - Návrat?
Rozhovor s Richardem

Ahoj Richarde. Na Band Zone profilu In Articulo Mortis (dále jen IAM) jsem v polovině července 2019 zaregistroval změnu statusu kapely na “aktivní”. Řekl jsem si, že můžeme spáchat rozhovor na pokračování do kterého Tě tímto zvu. Semeleme toho víc, co Ty na to? 
Ahoj Alane. Není problém, já jsem pro každou legraci.   


Když čtu rozhovory po dočasném uspání IAM nabývám dojmu, že šlo spíš o ukončení. Jaká je pravda? 
Ano, v té době jsem to asi tak i myslel. 


Asi?
Ano. Měl jsem mnoho důvodů skončit a v té době scéna vypadala tak bídně, že jsem neměl ani chuť pokračovat. Především jsem se musel na chvilku “zastavit”, dát dohromady, vyléčit, srovnat a úplně změnit soukr. i profesní život. Prostě všechno jinak :-) :-) 

 
Než se zeptám konkrétně, jsi ochoten mluvit i o těchto citlivých tématech?
Jak jsem předeslal na začátku hovoru, je mi to opravdu jedno. Ačkoliv jsem čím dál větší introvert, nemám problém s věcnou diskusí o čemkoliv. Zásadně nic neskrývám, k čemu by to taky bylo, že :-) Pro mě je důležité jsoucno, tento okamžik, protože minulost je beztak irelevantní. Nedokážu jí změnit, jen se z ní mohu do každého okamžiku přítomnosti poučit. 


Tak vysvěti slova “dát se dohromady, zastavit se..
Žil jsem přes 25 let dost “rockový život”. Věčně opilý jak carský důstojník s cigárem v ruce, koncerty, hospody atp. Dočasně jsem tuhle jízdu utlumil v době plození dětí :-) . A pak zase. Alkoholismus byl více jak 20 letý stav kterým jsem si dost uškodil a záhy začal zjišťovat, že mám jiné priority, a že tenhle životní styl mne vůbec neoslovuje, naopak mě brzdí a tak jsem se v 35 letech rozhodl 2 února 2010 pro změnu.Buď chceš, nebo nechceš, ostatní jsou jen žvásty, řekl jsem si. Odešel jsem z hostování na postu baskytaristy z kapely Amok, ukončil/uspal mojí milovanou kapelu In Articulo Mortis a na konci toho ukončování angažmá v metalových vodách jsem odešel i ze skupiny Assessor. Ostříhal si vlasy, oholil vousy a začal jsem vše měnit. Alkoholismus jsem léčil sám, bez doktorů a nějakých podělaných psychologů. Musíš sám. Cokoliv chceš ve svém životě dosáhnout, nebo změnit musíš nakonec vždy udělat sám. První 4 roky “detoxu” po chlastu a cigárech byla jedna velká hrůza. Zprvu jsem myslel, že umřu. Fakt :-) Nepopsatelné šílenství, ale docela i inspirace k textům. Pak jsem začal podnikat a chvilku jsem brnkal na basu v HC kapele Valury abych nezakrněl. Ta se rozpadla a tak mě loni napadlo probudit IAM. Mám v sobě ještě mnoho muziky, jen bude trochu jiná než bylo zvykem.


Jak reagovalo okolí když jsi s muzikou tenkrát končil?
Jak jinak než negativně. To mi pomohlo selektovat lidi kolem sebe s velmi zajímavými výsledky. I to je důvod proč jsem si řekl, že IAM bude již zřejmě jen one man projekt. Nicméně zvažuji pár koncertů a hlavně jeden výroční někdy kolem roku 2023. To bude IAM mít za sebou nějakých +/- 30 let existence a já bych chtěl na pódiu shrnout dosavadní tvorbu. Samozřejmě bych chtěl pozvat nějakou  zajímavou kapelu která v sobě nese velké undergroundové poselství a tak už teď začínám šetřit peníze :-) Ale také bych chtěl pozvat nějaké české kapely kterých si vážím ať už jsou metalové, hard corové, anebo punkové. 


A jak chceš dělat výroční koncert, když plánuješ IAM jako one man projekt? 
Je rok 2020. Do roku cca 2023 je spoustu času a tak se uvidí jaká bude situace. Nové mini album nahraji v Hellsound studiu u Honzy Kapáka. S tím jsem již dohodnutý. Honza mi při prvním reunionu pomohl nahrát na The time has come bicí a tak mi přislíbil pomoc i na připravovaném mini albu, takže když mi vypadne již slíbené angažmá Vaška Vaníčka, Honza  mi to naťuká. A když ne on tak někdo jiný. Kytary, basu a zpěvy si zvládnu udělat sám. Dokonce jsem si koupil bicí a tak teď začínám cvičit, ale moc mi to nejde. Do 10 let bych tedy mohl být v základu tvorby muziky soběstačným. 


Vidím, že ten stav one man projekt myslíš vážně. Nebylo by ale fakt lepší mít normální regulérní kapelu?
Nemyslím si. Mám v úctě všechny ex kolegy, co jsem v IAM měl, ale pravdou zůstává, že jsem se s nimi vždy po čase neshodoval na směrování kapely a dopadlo to rozchodem. Nicméně jim všem patří velké poděkování za vše, co do IAM dali. Já budoucnost IAM vidím prostě jinak. Hudbu budu komponovat sám, nahrávat také a pokud bude důvod hrát živě (jako že asi ne) tak seženu nějaké muzikanty a můžeme udělat třeba menší tour. Ale to je otázka budoucích dnů o kterých nevíme jak budou vypadat a hlavně na trhu je tisíce kapel a tak nějaké vzkříšené neznámé IAM asi nikoho zajímat nebude :-).


Každé album IAM je jiné. Debut Hyenism je středně tempý a s klávesy, The time has come je poměrně syrové undergroundové album a poslední placka The day after the darkest day se mi jeví jako v té době docela moderní rychlý death metal kde jsi dokonce používal na zpěv nějaký efekt. Co tedy můžeme čekat od avizovaného mini alba?
Hezky jsi to shrnul. Souhlasím, že každé album je jiné a to poslední bude opět nezařaditelné. Já prostě nejsem tupým vyznavačem jednoho stylu i když je pravda, že mezi 18-25 rokem života jsem byl ortodoxním death metalistou. Jenže takových lidí se děsím. Ačkoliv jsem hrál spíše death metal tak mým nejoblíbenějším stylem je hard core/grind core a jeho různé odnože a nesmím zapomenout na Oi Oi punk. Ctím však veškerou muziku jako velký celek, protože jak prý řekl Tolstoj - hudba je těsnopis emocí a emoce, které lze popsat tak nesnadno, jsou přímo sdělovány člověku v hudbě a v tom je její síla a význam. 


Jakou tedy muziku preferuješ? 
Originální. Dnes mnoho kapel doslova kopíruje ty známé. To je běs. Taky mám rád starou skinheadskou muziku, punk rock, občas si pochutnám na rockabilly, jindy zase na syrovém severském black metalu, jindy na japonském grind coru. Úžasnou stylovou záležitostí je crust core a d-beat. Rád si doslova vychutnám fast core, nebo  úplně šílené noise core :-) , jindy zase kultivovanější death metal z 80-90 let a co mne v poslední době opět oslovuje je thrash a black metal. Thrash metal zůstal důstojně stejný, má stále co nabídnout a black se především severským kapelám daří dělat naprosto fantasticky. A když mám chvilku, lehnu do postele, dám do sluchátek Sólstafir a koukám na fotky Islandu...a za chvilku usnu a zdají se mi fajné sny :-) 

 
Máš dost široký záběr co do undergroundové muziky. Co jiné styly? Zajímáš se, ovlivňují Tvou tvorbu?
Alane já jsem člověk věčně dobré nálady. Tuto vlastnost jsem přejal od Indiánů o které se docela zajímám. A nejen to. Přistupuji ke všemu s pokorou a vždy pozitivně, takže jiné hudební styly mě samozřejmě ovlivňují a mnohé se mi líbí. Popový král Jackson udělal neuvěřitelnou práci pro popový svět, rád si poslechnu osmdesátkové disco a muziku z devadesátek taky. Bylo a je spoustu skvělých interpretů a já je všechny chovám ve velké úctě. Hodně mi taky chutná tvorba od Elvis Presley. Možná se zasměješ Ty i čtenáři, ale mě se například hrozně líbí tekno (tekkno), anebo různé systémy :-) .... to je prostě neuvěřitelná jízda. Pamatuji, jak to prase Paroubek poslal na tyhle tekno pohodáře to své levičácké narudlé gestapo. Škoda, že za to od každého obětí týhle gestapárny nemohl Paroubek zchytat po kopanci do zadku, protože by ji měl jako jednu velkou modřinu, ..hajzl jeden ..


Tím mi nahráváš na další směr otázek. Politika. Co si o hudební scéně v souvislosti s politikou myslíš? 
Rád bych řekl, že nic, ale lhal bych. Politikaření s nestydatým zneužíváním hudebního průmyslu se mi hnusí, ale když si to člověk včas uvědomí, může si udělat nadhled. A jak říkal Lemmy Kilmister, jedinou politikou a náboženstvím by měl být Rock&Roll!!! A měl pravdu. Politika samozřejmě do undergroundu patří, především do starého punku a hard coru, ale jinde je taky prostor. 


Dělal jsi taky spoustu koncertů a mini festů především v klubové scéně. Vzpomněl bych Adipocire Fest, Leucaemia Fest, Rotten Fest, Region Fest, Certain death fest.. atp.. Též jsi leta pracoval na nejpohodovějším Obscene Extreme Festivalu a pokud mě dostupné informace nepletou byl jsi nějak angažovaný i ve Fit Of Rage. 
Region fest je lokální záležitost nádherného města Hořovice kde prozatím žiji. Původně ho dělal hořovický klub Labe, pak přestal, a mě napadlo ho obnovit a dnes už ho zase dělá městský klub Labe, ale tam se nyní změnilo personální obsazení a tak Region Festival opět budu po dohodě pořádat já. 
Adipocire fest bylo několikeré veleúspěšné klání v pražském klubu Exit Chmelnice a z každé akce jsem si vždy odnesl super zážitky. Hodně grindu. To byla pařba jako v osmdesátých letech. Skákalo se z pódia, chlastalo a válelo se i po zemi, pařilo se..,.,,..prostě luxusní undergroundová paráda. Dokonce se tam podařilo jednou vychlastat celý bar :-). 
Leucaemia festival byla charita pro děti nemocné leukémií a již ho nepořádám. 
OEF byla samozřejmě skvělá zkušenost, ale už tam díky velkému pracovnímu vytížení nejezdím 8 let.
Jediné nad čím přemýšlím je obnovení Fit Of Rage. Nebyl to můj fest, ale jezdil jsem na něj a taky jsem tam párkrát hrál a občas jsem pořadateli pomáhal. Pořadatel byl a je skvělý člověk kterého si neskutečně vážím, protože Fit Of Rage dotáhl do parádní formy. Škoda jen, že skončil. Požádal jsem ho o práva fest někdy v budoucnu obnovit a on mi je v pohodě dal. Čili mi hlavou létá myšlenka na zajímavý 2 denní letní párty. Třeba i zimní...


Jak to chceš udělat stylově? Metalových festů je spoustu.
Rád bych to nechal plout ve vodách hard coru, grind coru, punku a taky bych tam chtěl vzít nějaký Oi Oi (SHARP) skinhead nářez. Je tu spoustu metalových festů, ale to je vše takové ..jak to říct… nesvobodné. Spoustu lidí v černém navzdory teplému počasí a tak trochu dogmatická škatulkující doktrína. A to je skoro všude na metalu a mě to nebaví a nechci to  tudy směřovat. Ale metal je srdcovka tak je jasné, že své zastoupení mít bude.  


Hrál jsi na tvých festech se tvýma kapelama?
Jemně Tě poopravím. Mé kapely je množné číslo, ale já “mám” pouze In Articulo Mortis. V ostatních kapelách jsem byl vždy jen jako host. A ne vždy jsem tam hrál s některou z nich. Akce jsem dělal sice jako vracečky, ale hlavně proto, že jsem chtěl něčím dobrým a pozitivním naší subkulturu obohatit a to si myslím se povedlo ve většině případech. 


Zmínil jsi Indiány. Na socnetech sdílíš často obrázky nebo myšlenky starých kultur, na krku nosíš mayský znak Hunab Ku, na FB profilovce jsi měl dlouho Jin Jang, dokonce svastiku atp. IAM má kromě jiných ale dost proti křesťanských textů. Satanimus ale nikde nepropaguješ. Změnil jsi názor? 
Ano. Quorthon jednou řekl, že satanismus je zlo vytvořené jiným zlem a já zjistil, že to je naprostá pravda. Satanismus je možná pro jeho ovce neposkvrněnou moudrostí a čistou pravdou, ale ve skutečnosti je podle mě jen jinou formou určitého teokratického šílenství, které přes přiblble silné velkohubé dogmata tlačí člověka do doktríny ze které se dost špatně vrací do normálního života. Neříkám, že satanismus je špatný nebo hloupý, ale dovolím si tvrdit, že ničím novým a obohacujícím pro tuhle naší přiblblou společnost není. Je dobrý maximálně tak na vydělávání prachů. Nicméně má moje sympatie v napadání katolické církve, protože tu já považuji za nejzrůdnější organizaci všech dob. Především proto, že katolická církev vznikla za účelem hubení Židů a tehdy nově vzniklých sekt po Kristovo smrti, protože se jich bála. Křesťanství tenkrát přišlo jako zázrak pro obyčejné lidi a jeho “zakladatel” jakýsi Kristus byl takový první pankáč :-) a bezdomovec, co nabádal lidi ať neposlouchají sračky z tlam tehdejších mocipánů a uvědomí si, že mezi nimi a mocipány není rozdílu. Nabádal lidi k rebélii a vzdoru. Tak vznikla katolická církev plná sráčů co lovila sekty křesťanů a chtěla je sloučit pod jednu střechu a tím je ovládat, ale ono se to moc nevedlo tak začala dělat to, co dělala donedávna že jménem křesťanství vyvražďovala obce, města, národy…. Ne nadarmo se říká ve spojitosti jejího řádění “ohněm a mečem”. Tím tahle svinská organizace za stovky a tisíce let dala křesťanství cejch agrese, ohně, vražd atp. Velmi chytré, že? Ale hlavně na tom vydělala monstrózní majetky a statky. Šmejdi. 


To je zajímavá myšlenka. 
A když jsem to pochopil, zjistil jsem, že mými antikřesťanakými texty vlastně jako užitečný idiot pomáhám tomu katolickému xindlu. 


Aha, takhle to myslíš. To je hodně zajímavý postoj. A co teď? 
Nic, Alane, nic. Prostě život jde dál. IAM je tady cca od roku 1992, textově jde o pestrou škálu takže je v případě živého hraní z čeho vybírat a nové texty budou takovým menším rozloučením. 


Rozloučením?
Ano rozloučením s jednou érou. Nestydím se za naše texty a pokud někomu imponují, je to asi dobře. Nové texty nasměruji přesněji na “cíl”... :-) 


Nahrávání všech nástrojů včetně zpěvu kromě bicích bude náročné. 
Nebude. Dneska to můžu nabrnkat v obýváku, poslat to do studia a tam zpracovat. Do uší ti jde zkreslená a do záznamu čistá kytara a ve studiu to jen protáhneš zvukem svého zesíku. A pokud by bicí nahrával mistr Honza Kapák, tak si s tím můžeme na dálku pohrát a já si to pak jen přijedu nazpívat. Dnešní doba je v tomto ohledu fantastická. Máme díky píli mnohých vývojářů toli skvělých produktů a možností, ale furt si mnozí stěžujeme. 


Na co rád vzpomínáš ze svých činností v hudebních vodách? 
Popravdě na vše. 80 léta mi přinesla spoustu muziky z černé burzy. O to více jsem pohrdal komunismem. Poté devadesátky přinášejí desítky nových kapel a otevřené hranice se rovnají otevřeným trhům a přehršle hudby. IAM vzniklo v mé hlavě cca v roce 1988, ale v té době jsem nedisponoval ničím, ani kytarou, ani zesilovačem, prostě ničím. To vše přišlo až počátkem 90 let. Brácha ve vojenské base našel v nějakém slovníku název In Articulo Mortis a to se mi brzy stalo názvem pro kapelu. Rád na to vzpomínám, začátky jsou vždy super. Začalo se zkoušet, furt se chlastalo :-)  atp.. Prostě sranda všude kolem. Dnes je vše jiné, ale to neznamená, že to stojí za prd. Muziky se tvoří stále dost, je tu spoustu projektů od známých muzikantů, nové a nové kapely nabízející zajímavou muziku.. Je z čeho vybírat. A to je dobře. Dnes má každý možnost nahrát muziku a prezentovat jí na internetu a klidně jí i prodávat. Krásná doba. 


Takže nejsi znechucený dnešní dobou?
Ne. Jsem milovníkem každého dne, vše přijímám v tomto ohledu s úctou a to, že se mi nějaká kapela nelíbí není důvodem jí pomlouvat a plivnout si. To přenechám jiným.,,..


Nové In Articulo Mortis bude tedy jaké? Máš už nějakou kostru muziky?
Ano mám. Pujde o rychlou, jednoduchou, přímou muziku. Nemyslím si, že je důležité posouvat technickou náročnost kamsi do pr… Odjakživa uznávám pravidlo, že v jednoduchosti je krása a zapamatelnost songů je důležitější, než rychlý virtuózní galamatiáš :-) A na prasárny do metalu nehodící se mám projekt Lientery :-) Ale to sem nepatří :-) 


Budeme se těšit. Až budou Lientery činné se určitě dohodneme na jeho představení. 
Jasný. Dík. Měj se fajn. 


https://www.facebook.com/InArticuloMortisCZ
https://bandzone.cz/inarticulomortis
in.articulo.mortis.cz@gmail.com 
inarticulomortis@seznam.cz    

Autor: Alan zveřejněno: 25.8.2020 přečteno: 62×